Nápad s kurzmi vyšiel. Záujem je najmä o opatrovateľstvo (Pravda)

Nezamestnané sú v podobnej situácii ako lekári. Aj oni študovali na Slovensku kvázi zadarmo a odchádzajú liečiť do Česka či Nemecka. Je to nevyhnutný dôsledok poskytovania vzdelávania zadarmo, povedal pre Pravdu 2.3.2015 Radovan Ďurana.

Nápad s kurzmi vyšiel. Záujem je najmä o opatrovateľstvo (Pravda)

Záujem o rekvalifikačné kurzy taký veľký ešte nebol. Môže za to nový projekt ústredia práce, ktorý beží od októbra minulého roka. Na rozdiel od minulosti si nezamestnaný sám vyberie kurz, ktorý chce absolvovať, a nemusí vychádzať iba z ponuky úradov práce. Štát mu potom preškolenie uhradí.

Prvé štatistiky tohto projektu ukázali, že ľudia si najčastejšie vyberajú opatrovateľstvo. Skúsenosti z nášho pracovného trhu však potvrdzujú, že preškolené opatrovateľky odchádzajú za prácou do zahraničia, najviac Rakúska. Natíska sa tak otázka, či v tomto prípade nejde o vyhodené peniaze. Po nájdení práce síce vypadnú z evidencie nezamestnaných, dane a odvody však platia v cudzine, pokiaľ tam nie sú načierno.

Nezamestnaným umožňuje preškolenie projekt RE-PAS, ktorý organizuje ústredie práce. Stačí, aby si vybrali rekvalifikačný kurz, vyplnili na svojom úrade práce žiadosť a čakali na schválenie. Podľa štatistík ústredia práce sa za posledné štyri mesiace chcelo vzdelávať vyše 1 600 ľudí. Každú siedmu žiadosť zamietli, nezamestnaní si totiž vybrali pridrahé alebo neefektívne kurzy. „O rekvalifikáciu majú najväčší záujem ľudia z okresov, kde je miera evidovanej nezamestnanosti vyššia ako priemer na Slovensku. Ide napríklad o Lučenec, Humenné, Prešov, Prievidzu, Starú Ľubovňu či Vranov nad Topľou,“ uvádza Veronika Černá z ústredia práce.

Preškoliť sa chceli najmä ženy do 54 rokov, ktoré majú stredoškolské vzdelanie. Najčastejšie si vybrali opatrovateľské alebo jazykové kurzy. Potvrdzuje to aj Tatiana Olejárová z Agentúry VaV Slovakia, ktorá organizuje vzdelávacie školenia. „Žiadané sú najmä 230-hodinové kurzy opatrovania, potom účtovnícke, počítačové a jazykové. Ľudia sú veľmi snaživí a vôbec nebadať rozdiely medzi samoplatcami a kurzistami, ktorí prichádzajú cez úrady práce,“ hovorí Olejárová, ktorá väčší počet záujemcov zaznamenáva od januára. Priemerná cena kurzu je podľa ústredia práce 487 eur. Agentúra potvrdila, že úrady uhrádzajú aj školenia nad 1¤000 eur.

Podľa analytikov netreba špekulovať o tom, že štátom vyškolené opatrovateľky okamžite vycestujú za hranice. Za dva týždne si totiž v susednom Rakúsku dokážu zarobiť aj tisíc eur. Na pracovných portáloch sú pravidelne inzeráty, ktoré hľadajú šikovné opatrovateľky pre rakúskych alebo nemeckých dôchodcov. Podľa Marcely Glevickej z portálu Profesia majú aj v súčasnosti na stránke desiatku ponúk, cez ktoré najmä agentúry hľadajú desiatky až stovky opatrovateliek. Jedinou požiadavkou je mierne pokročilá alebo pokročilá nemčina.

Otázkou ostáva, či štát, ktorý opatrovateľkám zaplatí kurzy a vyškolí ich pre Rakúšanov, neprichádza o peniaze. „Nezamestnané sú v podobnej situácii ako lekári. Aj oni študovali na Slovensku kvázi zadarmo a odchádzajú liečiť do Česka či Nemecka. Je to nevyhnutný dôsledok poskytovania vzdelávania zadarmo,“ povedal Radovan Ďurana, analytik inštitútu INESS.

Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti si myslí, že nejde o vyhodené peniaze. Rekvalifikačný kurz stojí priemerne 500 eur a je v záujme štátu, aby investoval do ľudského kapitálu. „Pomôže tak stredne vzdelaným ľuďom, ktorí si potrebujú doplniť vedomosti. Za pomerne málo peňazí sa dokážu preškoliť a majú väčšiu šancu, že sa zamestnajú,“ pripomenul Páleník.

„Nemôžeme sa na všetko pozerať úzko ekonomicky. Tie ženy sú vo veku, keď sa pravidelne vracajú domov a práve na Slovensku minú časť svojich príjmov. Je to pre nás výhodné. Okrem toho, na politiku zamestnanosti dávame rádovo menej peňazí ako v iných krajinách, takže podľa mňa by sa malo preškoľovať ešte viac ľudí,“ tvrdí sociologička Zuzana Kusá.

Projekt RE-PAS potrvá do 30. septembra a platí len pre nezamestnaných mimo Bratislavského kraja. Ústredie práce očakáva, že sa pomocou neho preškolí až 10-tisíc ľudí za päť miliónov eur z eurofondov. „Záujem o príspevok stúpa. Predpokladáme, že financie určené na projekt budú vyčerpané. V opačnom prípade budú vrátené poskytovateľovi,“ uvádza Černá. Na otázku, či ústredie práce považuje za problém, ak vyškolené ženy odchádzajú robiť do zahraničia, do uzávierky neodpovedala.

Jana Trebulová

Pravda, 2.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards