Jeden gastráč, dva zisky. Firmy nám ujedajú z obeda a investujú (Aktuality.sk)

Tým, že gastrofirmy emitujú obrovské množstvo gastrolístkov, tak majú obrovské množstvo peňazí na účte. A tieto peniaze niekde investujú. Gastrolístky musia síce preplácať reštauráciám, ale stále majú na účtoch doslova milióny eur, povedal pre portál Aktuality.sk 3.3.2015 Ján Dinga.

Jeden gastráč, dva zisky. Firmy nám ujedajú z obeda a investujú (Aktuality.sk)

Spoločnosti vydávajúce lístky majú na účtoch tisíce, niekedy milióny eur, ktoré čakajú na preplatenie. Toto čakanie využívajú firmy na krátkodobé investície. Ročne tak zarobia milióny eur.
Milióny v obehu

Vydavatelia gastrolístkov nám teda nielenže ujedajú z obeda, oni to odhryznuté ešte aj investujú. A zarobia druhý raz. Napríklad taká firma Chéque Déjeuner v roku 2013 zarobila len investovaním takmer milión eur. Zaujímavá je aj marža firmy, ktorá presahuje 60 percent. A navyše, podľa auditu rovnakej firmy tvoril príjem z lístkov po dátume splatnosti (teda straveniek, ktorými ľudia nezaplatili tak prepadli) 430 549 eur. A to stále hovoríme iba o jednej zo štyroch firiem.

Podľa verejne dostupných výsledkov bol za rok 2013 rozdiel tržieb a nákladov na výrobu asi 5,3 milióna eur. Ak si zamestnávatelia každý mesiac objednajú lístky u všetkých emitentov pre všetkých zamestnancov v hodnote 3,15 eura (to je minimálna hodnota), emitenti majú do konca roka (termín preplatenia lístka) na účte vyše 2,3 milióna eur, ktorými môžu disponovať. A každý mesiac pribúda rovnaká suma.

“Tým, že emitujú obrovské množstvo gastrolístkov, tak majú obrovské množstvo peňazí na účte. A tieto peniaze niekde investujú. Gastrolístky musia síce preplácať reštauráciám, ale stále majú na účtoch doslova milióny eur,” podotýka analytik Ján Dinga z INESS.
Koľko zarobili emitenti v roku 2013 na investíciách nájdete v priloženej infografike.

Zrušiť? Nemožné

Povinnosť zamestnávateľa prispievať na stravu zaviedla ešte prvá vláda Mikuláša Dzurindu, a doteraz sa tento takmer dve dekády starý zákon nikomu nepodarilo zrušiť.V minulosti sa o zrušenie gastrolístkov pokúsili poslanci Igor Matovič alebo Jozef Mihál, no neúspešne. Bývalý minister Ľudovít Kaník presadil, že vydávateľ si môže od zamestnávateľa strhnúť poplatok vo výške maximálne tri percentá. Táto novela však nepriniesla takmer žiadny efekt.

"Zákonník práce hovorí, že "pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby prostredníctvom stravovacích poukážok, je výška poplatku za sprostredkované stravovacie služby maximálne 3 percentá z hodnoty sumy uvedenej na stravovacej poukážke." Čiže zákonná regulácie tam je, vtip je v tom, že gastrofirmy si zákon vykladajú tak, že toto obmedzenie sa týka len marže na vstupe (keď lístky nakupuje zamestnávateľ). Maržu na výstupe (keď gastrolístok reštaurácia či obchodný reťazec mení za hotovosť) považujú za neregulovanú," podotýka Ján Dinga z INESS.

Najbližšie sa do parlamentu dostane opozičný návrh poslanca SaS Juraja Drobu. “Na májovú schôdzu predkladám návrh, ktorý počíta buď so zrušením, alebo aspoň znížením marží pre vydávateľov gastrolístkov. Prioritou je ale zrušenie. Nesúhlasím s tým, že na tomto trhu kraľuje kartel štyroch firiem, ktoré spolu otočia 600 miliónov eur ročne,” hovorí Droba.

S požehnaním štátu

Gastrolístky sú jedna z foriem poskytovania príspevku na stravu od zamestnávateľa. Každý zamestnávateľ (teda aj živnostník) je povinný zabezpečiť svojim ľuďom stravovanie, či už je to formou vlastnej kantíny, či práve stravného lístka.

Podľa Jána Dingu je v spoločnosti vžitá mylná predstava, že “stravenky” sú benefit, teda ich zamestnávateľ poskytuje navyše. To však nie je pravda. Stravenky sú súčasťou mzdy. Na rozdiel od hotovosti si však nemôžete vybrať, čo si za ne kúpite. “Je to ukážkový príklad zákona, ktorý si kedysi dávno vylobovala nejaká skupina a ešte ľudí presvedčili, že je to pre ich dobro,” hovorí analytik. “je absurdné, že niekto vám ponúkne niečo, čo nechcete, vy mu za to musíte zaplatiť a ešte mu za to máte poďakovať.”

Ivana Sladkovská

Aktuality.sk, 3.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards