Biznis dostane štartovné grátis (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu má finančná správa v súčasnosti bohaté databázy, na základe ktorých môže nastaviť pravidlá zábezpeky pre dlžníkov štátu. A teda ich novým firmám nemusí udeľovať plošne, povedal pre Hospodárske noviny 9.3.2015.

Biznis dostane štartovné grátis (Hospodárske noviny)

Rok pred voľbami začína kabinet Roberta Fica zmäkčovať opatrenia, ktoré on sám zaviedol. Najnovšie sa „uvoľnenie“ dotkne podľa zistení HN takzvaných zábezpek na DPH. Tie pritom vláda zaviedla len pred dvomi rokmi.

Ako presne sa pravidlá zmenia? Doteraz museli zálohy za 1000 eur platiť všetci začínajúci podnikatelia, ktorí chceli byť registrovaní ako platcovia dane z pridanej hodnoty. A následne mohli čerpať rôzne výhody.

Novinky rezort čoskoro predstaví aj v pripomienkovom konaní, a to v rámci koncepcie opatrení na podporu start-upov, teda nových firiem s inovatívnou myšlienkou. Zmena v zábezpekách má však podľa informácií HN platiť pre všetky vznikajúce podniky. Odborníci aj firmy opatrenie vítajú. "Určite je to pre nové firmy zmiernenie podmienok, ktoré pomôže," konštatuje viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Na druhú stranu však dodáva, že vláda by naďalej mala pokračovať v boji proti daňovým únikom.

Daniari vrátili polovicu zábezpek

Daňovú zábezpeku alebo inak povedané zábezpeku na DPH zaviedol totiž štát práve ako jedno z opatrené proti daňovým únikom. Firmy ju platia raz za rok. Ak majú nedoplatky na dani, finančná správa si ju nechá. Doteraz daniari "vyzbierali" takmer 6800 týchto poplatkov. Vrátili len približne 3600 zábezpek.

V praxi zábezpeku platia dve skupiny podnikateľov: platcovia dane z pridanej hodnoty, teda firmy s ročným obratom takmer 50-tisíc eur. U nich stačí, ak ich štát označí za podozrivých. To znamená, že poplatok do výšky pol milióna eur im daniari vyrubia, ak majú alebo mali dlhy, ale tiež ak dlží spoločník či konateľ eseročky.

Tisíc eur zase daniarom platia nové firmy. A to aj napriek tomu, že práve vznikli, a teda dlhy ešte nemajú. Stačí, ak sa rozhodnú byť dobrovoľným platcom DPH, čo má pri podnikaní mnohé výhody. Práve to sa má však zmeniť. Ako vysvetľuje Nehajová - daniari posúdia podnikateľskú minulosť firmy, konateľov či spoločníkov. "V prípade splnenia zákonných podmienok, budú startupy registrované na DPH bez povinnosti zložiť zábezpeku," dodáva.

Každé euro dobré

To sa pozdáva aj odborníkom. Ako totiž objasňuje analytik Nadácie F.A Hayeka Martin Reguli, pre nové firmy je každé euro dobré a spomínaných tisíc eur môžu využiť oveľa efektívnejšie. "Hlavne to môže mať psychologicky pozitívny efekt na ľudí, ktorí zvažujú začatie podnikania," dodáva. Ako ďalej dodáva analytik INESS Radovan Ďurana finančná správa má v súčasnosti bohaté databázy, na základe ktorých môže nastaviť pravidlá zábezpeky pre dlžníkov štátu. A teda ich novým firmám nemusí udeľovať plošne.

Zrušenie zábezpeky však nie je jedinou novinkou, ktorú rezort financií pripravil pre nové firmy či start-upy. Novinkou je aj jednoduchá akciová spoločnosť, kde by základné imanie malo byť len jedno euro. Start-upom okrem toho odpustí vláda licenciu až na tri roky. Namotivovať na podporu start-upov chce rezort financií rôznymi opatreniami aj vysoké školy či investorov.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 9.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards