Monopol na knihy úrady netrápi (Sme)

Tento postup mohol zvoliť ktorýkoľvek investor, vstup na trh nie je formálne regulovaný, povedal na margo sietí kníhkupectiev 9.3.2015 Radovan Ďurana.

Monopol na knihy úrady netrápi (Sme)

Situáciou na knižnom trhu sa Protimonopolný úrad zaoberať nemieni. Minister kultúry chce časom pripraviť zákon.

BRATISLAVA. Finančná skupina J&T ovláda vydavateľstvo a distribučnú spoločnosť Ikar a sprostredkovane aj sieť kníhkupectiev Panta Rhei. Protimonopolný úrad to však nepovažuje za problém.

„Úrad nemá o tomto trhu dostatok informácií, na ktorých základe by sa v tomto momente vedel vyjadriť k danej problematike,“ odpovedal na otázky SME.

Investori sa bežne snažia o „vertikálnu integráciu“, aby zvýšili svoj podiel na celkovej marži produktu, hovorí analytik Radovan Ďurana z INESS. „Tento postup mohol zvoliť ktorýkoľvek investor, vstup na trh nie je formálne regulovaný.“

Kontrola významnej časti trhu môže poškodiť vydavateľov, ale žiadny monopol netrvá večne, tvrdí Ďurana. Nepriateľmi každej dominantnej firmy sú jej vlastné neférové správanie a neochota inovovať. „Ak k tomu dôjde, vznikne silný stimul na vznik nových knižných sietí, teda na konkurenciu.“

Je to vec trhu, nie práva

„V tomto momente je to skôr otázka trhu, než práva. Kníhkupectvo má právo si vybrať, s ktorými distribútormi pracuje,“ hovorí právnik Leo Vojčík.

Ak majú rovnakých majiteľov, je to otázka pre Protimonopolný úrad, domnieva sa. „Je zrejmé, že týmto spojením a tým, aké postavenie má na trhu Panta Rhei, v zásade asi vzniká určitý monopol. “ Situácia je pre vydavateľov nepríjemná, ale možno nie nezákonná, tvrdí právnik.

Situáciu chce v budúcnosti riešiť zákonom minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru, ministerstvo sa nad návrhom začne zamýšľať.
Zisk 20 centov až euro

„Ak vyjdeme z pultovej ceny 11 eur, 10 percent je DPH, čiže asi euro ide štátu. Asi päť eur ide distribútorovi,“ hovorí Ivan Harman z vydavateľstva Artis Omnis. Investícia do výroby jedného výtlačku sú štyri eurá. „Ide o to, v akom náklade kniha vyšla. Pri menšom objeme je pomer pre vydavateľa podstatne horší.“

Zisk vydavateľa je 20 centov až euro za knihu. „Vstupné náklady sú rozrátané na celý náklad. Kniha sa predáva sedem rokov, štyri investované eurá sa teda vydavateľovi vracajú sedem rokov. Ak sa mu vôbec vrátia, lebo často sa celý náklad nepredá.“

Vydavateľ Albert Marenčin hovorí, že "problém, ktorý vznikol, nie je o rabate". Stane sa občas, že predávajú knihy aj za 60-percentný alebo dokonca 90-percentný rabat, v prípade zľavových akcií. "Problém je v zmenených podmienkach. Ikar chce zvýšiť rabat, pritom si nemyslím, že by v Panta Rhei vyvinuli enormné úsilie, aby sa naše knihy viac predávali."

Iris Kopcsayová

Sme, 9.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards