Každý rok vyhodíme milión eur. Lebo nepoužívame stravenky (Aktuality.sk)

Zamestnanci si neuvedomujú, že to nie je benefit, ktorý dostávajú navyše k výplate, ale že je to povinnosť. Že gastrolístky sú vlastne časť ich mzdy, povedal na margo gastrolístkov 13.3.2015 Ján Dinga.

Každý rok vyhodíme milión eur. Lebo nepoužívame stravenky (Aktuality.sk)

Určite sa vám niekedy stalo, že ste gastrolístok omylom vyprali, stratili, alebo ich našli v zásuvke celú kopu, no už sa nedali použiť, pretože im skončila platnosť. Ak sa vám to stalo, zasponzorovali ste firmu, ktorá ich vašej firme dodala. A to z vašej vlastnej výplaty. Každý rok takto Slováci prispejú do vrecák vydávateľov gastrolístkov sumou viac ako milión eur.
Milión eur každý rok. Aj viac

Podľa účtovných údajov, ktoré sú verejne dostupné, sme zistili, o akú sumu si každoročne prilepšia vydávatelia gastrolístkov len tým, že si zamestnanci lístky neuplatnia. Dáta sú z rokov 2012 a 2013 a trend má klesajúcu tendenciu. Aj tak je však hodnota stratených, vypratých alebo inak neuplatnených lístkov viac ako milión eur. Inak povedané, pri tejto sume a pri 750-tisíc zamestnancoch, ktorí majú lístky, každý z nás v priemere vyhodí 1,56 eura.

Sú to peniaze z našej výplaty

Väčšina si možno povie, že to nie je až taká škoda, pretože ako zamestnanci prispievame na každý lístok iba jedným eurom. Nie je to však vôbec pravda. Zamestnávateľ na lístok v hodnote 3,15 eur (zákonom stanovená najnižšia suma) prispieva iba 55 %, ktoré si môže dať do nákladov na vašu výplatu. Zvyšok hradí zamestnanec - či mu príspevok strhne zamestnávateľ priamo z výplaty (najčastejšie je to jedno euro), alebo doplatí zo sociálneho fondu, ktorý sa tvorí z výplat zamestnancov.

“Zamestnanci si neuvedomujú, že to nie je benefit, ktorý dostávajú navyše k výplate, ale že je to povinnosť. Že gastrolístky sú vlastne časť ich mzdy,” hovorí analytik INESS Ján Dinga.

Tým, že sa za stravné lístky nenajeme, ani ich nikde nepoužijeme, teda okrádame sami seba. Gastrolístky v najnižšej hodnote 3,15 eur predstavujú až 70 eur. Napríklad zrušením gastrolístkov a zároveň zachovaním príspevku na stravu by sa každému z nás zdvihla mzda minimálne o 45 eur.
Ako ich nehádzať do koša?

Ak sa vám stravné lístky používať nechce a nikto ich od vás nekúpi a nevymení za hotovosť, tak jednoducho prichádzate každý mesiac o peniaze.

Čo ale s lístkami, ktoré ste našli založené v knihe až decembri a je vám jasné, že do konca roka ich nestihnete minúť? Takmer všetky firmy ponúkajú výmenu takýchto lístkov za nové, ktoré vám budú platiť ďalší rok. "Klientom ponúkame najdlhší čas na výmenu nepoužitých lístkov  do 31.1. nasledujúceho kalendárneho roka. Výmenu poškodených lístkov realizujeme priebežne počas celého roka." uviedol obchodný riaditeľ Vaša Slovensko Peter Ovari.

Jediné lístky, ktoré sa nevymieňajú, sú od Chéque Déjeuner. “Lístky ďalšieho ročníka sú vydávané už v septembri, aby ich držitelia mali dostatok času spotrebovať "staré" lístky do konca roka,” hovorí riaditeľ spoločnosti Štefan Petrík.

O výmene lístkov sa informujte u vášho zamestnávateľa.

Ivana Sladkovská

Aktuality.sk, 13.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards