Desať vecí, ako slabé euro mení Slovákom život (Aktuality.sk)

Podľa Juraja Karpiša oslabenie eura bude mať dopad aj na životnú úroveň Slovákov. Ich kúpna sila na svetových troch oslabením eura poklesla a priemerný Slovák bude musieť vďaka tomu dlhšie pracovať na kilo čínskej ryže alebo liter ruskej ropy, povedal pre Aktuality.sk 13.3.2015.

Desať vecí, ako slabé euro mení Slovákom život (Aktuality.sk)

Slabé euro zmení život Slovákom minimálne, ale nájdu sa oblasti, ktoré nás ovplyvnia. Pripravili sme päť pozitív a päť negatív, ktoré nás reálne môžu zasiahnuť.

„Oslabenie eura bude mať dopad aj na životnú úroveň Slovákov. Ich kúpna sila na svetových troch oslabením eura poklesla a priemerný Slovák bude musieť vďaka tomu dlhšie pracovať na kilo čínskej ryže alebo liter ruskej ropy,“ povedal Juraj Karpiš z Inštitútu INESS.

„Slabšie euro nebude mať na Slovákov výraznejší vplyv, pokiaľ sa nechystajú vycestovať do dolárových destinácií alebo nakupovať v amerických a čínskych internetových obchodoch,“ povedala Marianna Červená zo Slovenskej sporiteľne.

Zdražieť by nám mala elektronika, ktorú naši obchodníci nakupujú v dolároch. Dobre však znie vyhliadka, že slabšie euro môže pomôcť naštartovať aj našu ekonomiku vďaka lepším vyhliadkam Nemecka. Slováci to môžu pocítiť na vyšších platoch a viac pracovných ponukách.

„Malo by to prispieť k vyššiemu počtu pracovných miest. Vyšší rast v Nemecku sa rovná aj vyššiemu rastu slovenského hospodárstva,“ povedal nám Stanislav Pánis z J&T banky.
Päťkrát dobre:
 

  1.     Program nákupu dlhopisov ECB stlačil výnosy štátnych dlhopisov na historické minimá. To by sa malo odzrkadliť do lacnejších úverov na bývanie.
  2.     Slovákom, ktorí pracujú mimo eurozóny a míňajú najmä v domovine, sa zvýši životná úroveň. Za každú libru či dolár dostanú viac eur. De facto sa to rovná efektu zvýšenia platu.
  3.     Malá časť Slovákov, ktorí držali úspory v cudzej mene či investovali v USA, dosiahne vďaka efektu oslabenia sa eura vyššie výnosy.
  4.     Zlepšenie vyhliadok Nemecka môže potiahnuť aj našu ekonomiku, čo pocítia aj Slováci prostredníctvom trhu práce – zníženie nezamestnanosti a zvyšovanie miezd.
  5.     Domáci výrobcovia získajú výhodnejšiu pozíciu voči importérom z krajín, ktorých meny voči doláru prudko neoslabili.

Päťkrát zle:
 

  1.     Drahšie nákupy v amerických a čínskych internetových obchodoch (amazon.com, aliexpress, dealextreme, banggood, ibuygo, atď...)
  2.     Slabé euro môže časom spôsobiť zdraženie väčšiny dovážaných produktov mimo eurolandu vrátane elektroniky či liekov. Slabé euro prispeje k rýchlejšiemu rastu cien.
  3.     Drahšie dovolenky v USA a krajinách, ktorých meny voči doláru až tak prudko neoslabili. Výlety do New Yorku alebo Londýna sa už predražili.
  4.     Hoci ceny palív sa sú v porovnaní so situáciou z pred rokom nižšie, nebyť slabého eura, mohli by Slováci tankovať ešte lacnejšie.
  5.     Ochudobňovanie sporiteľov na úrok dlžníkov. Výnosy konzervatívne sporiacich produktov sú v princípe len symbolické.

Karol Svozil

Aktuality.sk, 13.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards