Päť mýtov o gastrolístkoch, ktorým by ste nemali veriť (Aktuality.sk)

Myslím si, že ľudia majú gastrolístky radi a niektorí zamestnávatelia ich budú poskytovať aj naďalej, ale ako benefit, povedal pre Aktuality.sk 17.3.2015 Ján Dinga.

Päť mýtov o gastrolístkoch, ktorým by ste nemali veriť (Aktuality.sk)

Za stravenky sa dajú kúpiť iba potraviny, žiadne cigarety ani alkohol. A už vôbec vám z lístka nevydajú. Aj vy veríte týmto rečiam, ktoré okolo gastrolístkov kolujú? Nie ste sami.

1. Za gastrolístky sa dajú kúpiť len potraviny

Pivo, cigarety, uteráky…čokoľvek. Obchodníci síce majú vlastné pravidlá na to, čo si u nich za vaše stravenky kúpite a čo nie, legislatívne a vlastne aj účtovne je to úplne jedno. Obchody uchovávajú informácie o tom, koľko lístkov prijali, no nedá sa zistiť, čo presne si za ne zákazníci kúpili.

Zákon totiž nehovorí, že si za lístky môžete kúpiť len potraviny. Hovorí sa v ňom iba o príspevku na stravu - ten môže mať podobu poukážky, alebo lístkov do podnikovej jedálne. Pravidlo, že si za lístky nekúpite nič iné, si vymysleli samotní obchodníci. Aj to nemusí platiť večne. Ešte pred desiatimi rokmi totiž obchody neprijímali stravenky takmer vôbec. V niektorých z nich sa dalo stravenkami platiť iba teplé jedlo zo špeciálneho pultu.
2. Gastrolístky sú benefit. Ich zrušením prídem o peniaze

Najrozšírenejší blud o gastrolístkoch spočíva v tom, že stravenky či príspevok na stravu v jedálni je niečo, čo dostávame od nášho zamestnávateľa ako bonus. To však nie je pravda. Príspevok na stravu od zamestnávateľa je povinný a zvyšok sa vám strháva z výplaty- časť na sociálny fond a zvyšok priamo.

Rozoberme si to na príklade lístka za 3,15 eur. Zamestnávateľ nám povinne (nemá inú možnosť, lebo to stanovuje zákon) platí napríklad 2,15 eur. To je čiastka, ktorú si môže dať do nákladov. To euro, ktoré chýba, sa nám strhne z výplaty. Alebo si za túto čiastku nakúpime lístky do kantíny. Áno, je to z toho, čo zarobíme my, nie je to nič navyše. Práve naopak.

A čo lístky s vyššou hodnotou? Čo ak dostávame lístky s hodnotu až 4,15 eur? V tom prípade sa to počíta rovnako: 2,15 eur je povinný príspevok zamestnávateľa, jedno euro sa strháva z výplaty a zvyšok zo sociálneho fondu. Ten tvorí určité percento hrubých miezd- takže opäť sú to peniaze z výplat.

Uveďme si teraz príklad, že by sa gastrolístky zrušili, ale zachoval by sa povinný príspevok na stravu. Zamestnávateľ (alebo zamestnanec) by mal na výber, či chce hotovosť, alebo lístky. Rozdiel by bol v tomto prípade len optický. Peňazí by sme dostali rovnako, no bolo by na nás, ako ich minieme.

Súčasný stav: Počet pracovných dní v danom mesiaci je 21. Čistá mzda po všetkých zrážkach (odvody, dane a pod.) 521 eur, gastrolístky sú po 3,15 eur (spolu 66 eur), z toho od zamestnávateľa 2,15. Jedno euro za každý lístok sa strháva z čistej mzdy (nie je to daň ani odvod).

Zamestnanec však dostane 500 eur hotovosť/na účet, plus 21 kusov lístkov v hodnote 3,15 eur s platnosťou do konca kalendárneho roka.

Zrušenie gastrolístkov: Počet pracovných dní v danom mesiaci je 21. Čistá mzda po všetkých zrážkach 521 eur, príspevok zamestnávateľa 2,15 eur ostáva zachovaný. Výsledok: Výplata 566 eur v hotovosti/na účet.

O peniaze tak zamestnanci prichádzajú iba v prípade, že by sa príspevok na stravu zrušil úplne. A aj tak by neprišli o takmer 70 eur, ale len o časť, ktorú poskytuje zamestnávateľ.

“Namiesto gastrolístkov dostanete hotovosť. Nikto na ničom nestratí. Odstráni sa zbytočný medzičlánok, teda emitenti. A zamestnancom sa rozšíria možnosti, ako si uplatniť svoje vlastné peniaze,” hovorí analytik Ján Dinga z INESS. “Myslím si, že ľudia majú gastrolístky radi a niektorí zamestnávatelia ich budú poskytovať aj naďalej, ale ako benefit,” dodáva analytik.

3. Z gastrolístka sa nevydáva

“Do desiatich percent lístka máme vydávanie dovolené,” povie mi pokladníčka jedálne v našej budove, keď jej podám lístok o desať centov vyšší, ako jedlo, ktoré si kupujem. Ani pokladníčka nemá tak úplne pravdu. Vydávanie z gastrolístkov neupravuje žiadny zákon, toto pravidlo si zaviedli samotní obchodníci a reštaurácie.

V podstate je to tak, že pokladník, či čašník vám z lístka vydať musí, ak ho o to požiadate.
4. Zamestnávateľ mi musí gastrolístky dať

Ak pracujete viac ako štyri hodiny, máte nárok na príspevok na stravu. Gastrolístok je však iba jedna z možností. Druhou možnosťou je zabezpečenie stravovania na pracovisku. Tú firmy využívajú, ak v okolí nie je stravovacia prevádzka, alebo zamestnanci nesmú opustiť areál firmy.Typickým príkladom sú výrobné haly automobiliek či elektroniky.

Ak vám však zamestnávateľ prispieva na stravu hotovosťou, alebo neprispieva vôbec, porušuje zákon.
5. Ak gastráčová firma skončí, vaše lístky sú neplatné

To je pravda iba spolovice. Ak by sa stalo, že firma zo Slovenska odíde, nič jej nebráni zanechať úbohých stravníkov s neuplatniteľnými a nepreplatiteľnými lístkami. Na druhej strane, u nás sa to ešte nikdy nestalo, dokonca sa to nestalo ani nikde vo svete. Častý prípad je však to, že vydávateľ gastrolístkov “zmizne” v útrobách nejakého väčšieho hráča.

Zo slovenských príkladov môžeme spomenúť firmu Šmakservis. Ten v roku 2000 prevzala firma Sodexo Pass. Tá sa o tri roky neskôr spojila s najväčším vydávateľom gastrolístkov, spoločnosťou Chéque Déjeuner. Mnoho ľudí vtedy netušilo, že si poukážky “neexistujúcej” firmy môže uplatniť u firmy, ktorá menšiu firmu zhltla. O koľko peňazí prichádzame tým, že si za lístky nič nekúpime a nechávame ich prepadnúť, sme už písali.

Ivana Sladkovská

Aktuality.sk, 17.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards