Grécko v tvrdej vojne: O peniaze môžu prísť aj Slováci (Nový čas)

Ako povedal pre Nový čas Martin Vlachynský dňa 18.3.2015, Slováci peniaze reálne Aténam zatiaľ nepožičali. Stratili by sme ich, keď by došlo k odpisom dlhov.

Grécko v tvrdej vojne: O peniaze môžu prísť aj Slováci (Nový čas)

Nekompromisnú kritiku rozšafného správania Grécka spustila už aj európska ekonomická veľmoc.

Nemcov rozčúlilo video, na ktorom im grécky minister financií Janis Varoufakis ukazuje priamo do tváre zdvihnutý prostredník. Vo svojej plamennej reči južanský politik tvrdí, že Grécko radšej zbankrotuje, ako by malo riešiť nejaké problémy.

Diskusná relácia na nemeckej televízii ARD vyvolala vlnu rozhorčenia. Zverejnili video Varoufakisovej prednášky z roku 2013. Temperamentný južan na ňom v angličtine vysvetľuje, že po prevalení gréckej krízy v roku 2010 mali Gréci radšej nechať udalosti voľne plynúť, ako akceptovať multimiliardový balíček pomoci. „Môj návrh bol jednoducho taký, aby Grécko oznámilo bankrot, ukázalo Nemecku zdvihnutý prostredník a povedalo - teraz si môžete riešiť problémy sami,“ vyslovil Varoufakis a ukázal do kamery vulgárne gesto. Originalitu videa spochybnil. Televízia poprela akýkoľvek zásah do záznamu. Grécko má po nástupe ultraľavičiarov zo Syrizy k moci problémy ustrážiť si dobrú reputáciu. Premiér A. Tsipras totiž sľúbil rapídne zvyšovanie životnej úrovne na úkor šetriacich opatrení. Varoufakis si zase znepriatelil už viacero politických lídrov. „Je čoraz ťažšie akceptovať ho ako seriózneho partnera pri vyjednávaniach,“ povedal Marcus Soeder, minister financií Bavorska.

Slováci môžu prísť o peniaze

Podľa analytičky Kataríny Muchovej by prípadný odchod Grécka z eurozóny neznamenal rovnaké riziko „nákazy“ ako pred vyše dvoma rokmi. „Najväčší problém by to bol pre samotné Grécko,“ myslí si. Ekonóm INESS Martin Vlachynský dodáva, že Slováci peniaze reálne Aténam zatiaľ nepožičali. Stratili by sme ich, keď by došlo k odpisom dlhov.

Nový čas, 18.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards