Fico je pred voľbami pod tlakom (Hospodárske noviny)

Je množstvo extrémne zle zaplatených výborných učiteľov či sestier, no existujú aj takí, ktorí dostávajú viac, než zodpovedá kvalite ich práce,povedal 20.3.2015 pre Hospodárske noviny Juraj Karpiš. Ako ďalej dodal, ako dôležitejší preto vnímam problém nastavenia právomocí a motivácií v týchto štátnych sektoroch tak, aby zamestnanci mohli byť individuálne hodnotení podľa kvality odvedenej práce či lokálnych špecifík dopytu a ponuky a nie tabuliek z centra.

Fico je pred voľbami pod tlakom (Hospodárske noviny)

Učitelia, zdravotné sestry či súdni úradníci. Všetkých spája jedno - nespokojnosť s výškou ich platov. Preto apelujú na vládu, aby im mzdy zvýšili. "Je to veľká masa ľudí, pričom ide o osoby, ktoré sú v aktívnom veku. Nie sú to žiadni seniori či deti, ale potenciálni voliči vládnej strany Smer. A preto sa dá určite očakávať, že vláda niečo podnikne, aby si túto potenciálnu základňu nepohnevala," povedal politológ Miroslav Kusý. Podľa úradu vlády je v súčasnosti predčasné hovoriť o prípadnom zvyšovaní platov štátnych zamestnancov, pretože sa nenachádzame v období, keď odbory predkladajú vláde návrhy na znenie kolektívnych zmlúv na rok 2016. "Platové tarify pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa na tento rok zvýšili o päť percent, platy ostatných zamestnancov sa zvýšili od januára o 1,5 percenta a od júla tohto roka sa zvýšia o ďalšie jedno percento," informovali z tlačového odboru úradu vlády.

Tlačia na vládu
Vláda Smeru sa napriek tomu podľa politického analytika agentúry Polis Jána Baránka rozhodne ocitá pod tlakom. "Robert Fico bude musieť učiteľom či zdravotným sestrám v niečom vyhovieť. Keby nevyhovel, tak na jeseň by hrozil napríklad v školách či nemocniciach štrajk," povedal. "Je množstvo extrémne zle zaplatených výborných učiteľov či sestier, no existujú aj takí, ktorí dostávajú viac, než zodpovedá kvalite ich práce," myslí si o tom, či sú nároky na zvyšovanie platov učiteľov, zdravotných sestier či súdnych úradníkov opodstatnené, analytik INESS Juraj Karpiš. "Ako dôležitejší preto vnímam problém nastavenia právomocí a motivácií v týchto štátnych sektoroch tak, aby zamestnanci mohli byť individuálne hodnotení podľa kvality odvedenej práce či lokálnych špecifík dopytu a ponuky a nie tabuliek z centra," dodal.

Učitelia sú na chvoste vyspelého sveta
OECD sa pozrela na to, aký je pomer medzi tým, koľko zarábajú učitelia a iní ľudia s vysokoškolským vzdelaním. Slovensko sa umiestnilo na poslednej priečke zo všetkých 31 krajín. "Učitelia sú však jedinou kategóriou vo verejnej službe, ktorej sa tarifné platy zvyšujú od roku 2013 každý rok, a to o päť percent," povedala hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. "Ročné zvyšovanie platov o päť percent je smiešne, mali by sme sa totiž porovnávať s vyspelými krajinami," povedal predseda Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi. Na rozdiel od iných krajín slovenskí učitelia sú trvalo odkázaní na nízke platy, aj keď si zvyšujú kvalifikáciu. "Učitelia sa môžu kontinuálne vzdelávať prostredníctvom akreditovaných programov kontinuálneho vzdelávania. Za ich absolvovanie majú príplatky," informovala Ksenzsighová. Okrem toho dostávajú príplatky, aj ak sú napríklad triednymi učiteľmi. V porovnaní napríklad s Mexikom sú však naši učitelia, ktorí učia dlhé roky a majú vysokú kvalifikáciu, ohodnotení iba o trochu lepšie ako ich začínajúci učitelia. V Mexiku majú učitelia s vysokou kvalifikáciou zárobky oproti začínajúcim učiteľom až tri a pol násobne vyššie.

Súdni úradníci hrozia štrajkom
Úradníci na súdoch vo februári vyhlásili jednodňový štrajk. Dôvodom bolo, že žiadajú vyššie platy a priaznivejšie pracovné podmienky. V súčasnosti prebiehajú rokovania medzi ministerstvom spravodlivosti, financií a odborovým zväzom justície. Začiatkom apríla sa majú dotknuté strany stretnúť a nájsť spoločné riešenie. "Uvidíme, aký bude výsledok a čo nám ponúknu. Ak sa nedohodneme, sme odhodlaní štrajkovať aj naďalej a dlhší čas," povedal člen revíznej komisie odborového zväzu justície Jaroslav Gerda. Nevylúčil, že by mohlo ísť o týždňový či mesačný štrajk, všetko však vraj závisí od stretnutia v apríli.

Zdravotné sestry rokujú
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa v otázke odmeňovania stretla s rezortom zdravotníctva už päťkrát. Na poslednom februárovom stretnutí sa obe strany dohodli, že o platoch sestier budú ďalej rokovať. Stretnúť sa majú opäť v apríli. "Kým v krajinách OECD je priemer počtu sestier 8,8 na tisíc obyvateľov, na Slovensku je v súčasnosti 5,7 sestry na tisíc obyvateľov," povedala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Komora požaduje, aby vláda Roberta Fica konečne prijala novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá má riešiť dlho odďaľované odmeňovanie sestier, pôrodných asistentiek a ostaných zdravotníckych pracovníkov, ktorú pripravil ešte exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik. "Je potrebné si uvedomiť, že zdravotnú starostlivosť poskytujú všetky zdravotnícke povolania, nie iba lekári," povedala Lazorová.

Stovky miliónov na platy
Vyššie platy. To odklepla počas svojho vládnutia druhá vláda Roberta Fica (Smer-SD) viacerým zamestnancom štátu. Ani v jednom prípade to však nebolo automaticky. Dohode predchádzali dlhé rokovania či protesty. Medzi prvými, kto si prilepšil, boli učitelia. Tým kabinet odklepol zvýšenie platu o 16 eur a rast taríf o ďalších päť percent. Tam však zvyšovanie platov, ktoré odobril kabinet, neskončilo. Viac v peňaženkách sa podarilo vyrokovať aj takmer 400-tisíc zamestnancom štátnej a verejnej služby. Tým od začiatku tohto roka vzrástli mzdy o 1,5 percenta. Ďalšieho zvýšenia, o jedno percento, sa dočkajú v júli. Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) na to musel na tento rok v rozpočte vyčleniť približne sto miliónov eur.

Protesty a stanovanie pred úradom vlády sa zase vyplatili zdravotným sestrám. Avšak len tým, ktoré pracujú v štátnych nemocniciach. Vláda Roberta Fica sa s nimi dohodla na zvýšení miezd, a to na základe viacerých kritérií. Napríklad podľa počtu odpracovaných rokov či podľa toho, na akej pozícii pracujú. Ide v podstate o zmenu, ktorú navrhol ešte exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Na ďalšom zvyšovaní platov sestier, ako aj ostatných zdravotníckych pracovníkov pracuje aj súčasné vedenie rezortu zdravotníctva. Návrh však doteraz nepredstavilo.

Martina Chudá

Hospodárske noviny, 20.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards