Vymenia Slováci Chorvátsko za Šíravu? Vláda chystá dovolenkové šeky (Aktuality.sk)

Ako povedal pre Aktuality.sk 24.3.2015 Radovan Ďurana, kvalita cestovného ruchu nevzrastie len preto, že ľudia budú môcť použiť šeky na Slovensku.

Vymenia Slováci Chorvátsko za Šíravu? Vláda chystá dovolenkové šeky (Aktuality.sk)

Slovenský cestovný ruch sa vlani dostal do vážnych problémov. Sme vôbec jedinou krajinou v Európe, kde sa počet návštevníkov znížil. Väčšina Slovákov si dovolenku mimo domov ani nemôže dovoliť. Tŕň z päty im má vytiahnuť vládny sociálny balíček.

Do našich hotelov prestali chodiť nie len zahraniční, ale aj domáci klienti. V praxi to znamenalo tržby nižšie o viac než 21 miliónov eur.

Počet prenocovaní klesol za prvých deväť mesiacov v roku 2014 o takmer 580 000 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2013.

V prepočte na priemerný počet lôžok v jednom hoteli by to podľa šéfa Zväzu cestovného ruchu SR Mareka Harbuľáka znamenalo až 122 zariadení, ktoré by mohli zavrieť a prepustiť zamestnancov.

Aj preto si zväz veľa sľubuje od premiérom Robertom Ficom avizovaných dovolenkových šekov, ktoré majú byť súčasťou druhého sociálneho balíčka. Navonok ľúbivé opatrenie vláda avizuje necelý rok pred voľbami.
Kto to zaplatí?

Dovolenku mimo domov si dnes podľa prieskumov nemôže dovoliť až 58 percent Slovákov. Hodnotu poukážky, ktorá by tento pomer zmenila, si zatiaľ nikto netrúfa odhadnúť.

Zatiaľ ani nie je jasné, či šeky pôjdu na ťarchu zamestnávateľov, alebo ich zasponzoruje štát tak, ako je to v prípade vlakov zadarmo.

„Samozrejme, definitívna forma podpory, teda v akej výške a pre koho bude určená, je predmetom analýz aj s ohľadom na verejné financie,“ reagoval hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa.

Šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Stanislav Macko podporu našich hotelov víta. Zavedenie poukazov podľa neho už na rokovaní avizoval aj štátny tajomník rezortu dopravy František Palko.

Macko si netrúfa odhadnúť, koľko dovolenkárov zo Slovenska by vďaka šekom mohlo pribudnúť. Kľúčová je v tomto prípade hodnota poukážky.

„Až potom sa bude môcť urobiť úvaha, koľko ľudí si to bude môct dovoliť,“ upozornil Macko. Pre porozumenie dodáva, že dovolenka v zahraničí začína už pri dvesto eurách.

Slováci chcú ísť k moru

Ak bude čiastka primalá, nič veľmi nezmení. Otázne je aj to, či vďaka podpore začnú dovolenkovať doma tí, ktorí bežne chodia za hranice.

„Nie som si istý, či tam nejaký presun bude, pretože Slováci principiálne chcú ísť aspoň raz za rok k moru,“ pripomenul.

 Služby cestovných kancelárií ročne využíva prilbižne 600-tisíc Slovákov. „To len potvrdzuje, že na prímorskú dovolenku chce ísť minimálne milión ľudí. Ak sa ekonomická situácia nezhorší, bude ich ešte viac,“ hovorí Macko. To však podľa neho neznamená, že po zavedení šekov nepôjdu aj na ďalšiu, doma.

Kým nie je podoba podpory cestovného ruchu jasná, je všetko len špekulácia. "Či to budú takzvané dovolenkové poukážky, šeky, alebo iný produkt, cieľom je, aby Slováci viac využívali služby v cestovnom ruchu a podporovali tak domácu ekonomiku. Podpora by mala priniesť nárast počtu domácich návštevníkov. Koľko, to sa nedá kvantifikovať, vzhľadom na to, že ešte nie sú známe základne parametre a forma ako táto forma bude realizovaná," hovorí aj Harbuľák.

Analytik Radovan Ďurana z inštitútu INESS navyše už pred časom pripomenul, že čosi ako obed zadarmo neexistuje ani v tomto prípade. Vždy to totiž bude musieť niekto zaplatiť.

„A kvalita cestovného ruchu nevzrastie len preto, že ľudia budú môcť použiť šeky na Slovensku,“ dodal.

Podľa informatívnej správy štatistického úradu, ktorá vychádza z dát za rok 2012 Slováci na dovolenky v zahraničí minuli približne 1,38 miliardy eur.

Do cestovného ruchu v rámci Slovenska šlo približne 1,9 miliardy eur.

Slováci tvoria aj dnes vyše 61 percent všetkých turistov na našom území. Tento rok v januári počet slovenských turistov u nás medziročne mierne vzrástol. Podľa dát štatistického úradu o vyše šesť percent.

Annamária Dömeová

Aktuality.sk, 24.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards