Veľký štátny zľavomat: Fico sa chystá dotovať dovolenky (Hospodárske noviny)

To, že niekto rodine zaplatí časť dovolenky, ešte nespraví z Liptovskej Mary more, komentoval dovolenkové poukazy dňa 24.3.2015 pre Hospodárske noviny Radovan Ďurana.

Veľký štátny zľavomat: Fico sa chystá dotovať dovolenky (Hospodárske noviny)

 Vlaky zadarmo pre polovicu Slovenska. Zároveň zľavnené cestovanie pre ďalšie tisíce zamestnancov. Ale tiež naposledy avizované vratky za plyn.

Všetky tieto bonusy pre ľudí už stihla vláda Roberta Fica zrealizovať či ohlásiť doteraz. Kto si však myslel, že tým doteraz nevídaný "veľký štátny zľavomat" končí, mýlil sa. Teraz na scénu prichádzajú dovolenky či letné tábory.

Presne tie sa totiž Ficov kabinet rozhodol dotovať najnovšie. Presne rok pred voľbami tým začala vláda výraznejšie cieliť aj na mladé rodiny, pre ktorých ohlásené úľavy pripravuje. "Niekedy je to veľmi drahé a rodina si to nevie dovoliť," zdôvodňuje Fico ohlásené novinky z chystaného druhého sociálneho balíčka. Platiť majú najneskôr od konca tohto roka.

Presné podmienky, na základe ktorých a ako sa budú dotácie rozdávať, zatiaľ nie sú známe. Jednou z možností podľa informácií HN je, že by dovolenky sčasti zasponzorovali ľuďom samotné firmy. O tieto výdavky by si následne znížili základ, z ktorého platia dane.

Faktom je, že na Slovensku nejde o žiadnu revolučnú myšlienku. Podobné nápady už mali aj iné strany vrátane Smeru ešte v roku 2012. Argumentom vtedy bola podpora cestovného ruchu. Neskôr po voľbách sa však vláda rozhodla, že ho bude podporovať inak. Atraktívnejšie.

A pri tomto stanovisku by mal zostať Smer aj naďalej - radia odborníci. "To, že niekto rodine zaplatí časť dovolenky, ešte nespraví z Liptovskej Mary more," povedal analytik INESS Radovan Ďurana. Okrem toho, ak kabinet už plánuje takúto novinku, mal by sa riadiť tým, že ide o sociálnu zmenu. V preklade: na poukážky by mali mať nárok len tí Slováci, ktorí patria k menej zarábajúcim.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 24.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards