Štát posiela list. Miliónu sporiteľov radí odísť (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu Sociálna poisťovňa svoje odporúčania veľmi zjednodušila. Podľa nej si človek s príjmom nad 859 eur našetrí, ale s príjmom 858 eur nenašetrí. To je absurdná úvaha, najmä ak sa bavíme o horizonte 10 až 20 rokov sporenia, povedal pre Hospodárske noviny 26.3.2015.

Štát posiela list. Miliónu sporiteľov radí odísť (Hospodárske noviny)

Štát už posiela listy jeden a pol miliónu sporiteľom v druhom pilieri. Okrem príhovoru šéfa Sociálnej poisťovne Dušana Muňka obálka obsahuje aj dvojstranový leták. Ten má ľuďom poradiť či v systéme súkromného sporenia zotrvať alebo z neho vystúpiť. Otvorený bude do polovice júna.

Podľa odborníkov poslaný leták zavádza. Ľudia sa v ňom totiž nedozvedia všetky informácie, ktoré potrebujú na to, aby sa správne rozhodli.

Starší ako 45? Vystúpte
V letáku Sociálka radí, aby z piliera vystúpili sporitelia starší viac ako 45 rokov. Teda tí, ktorým do dôchodku ostáva najmenej sedem rokov sporenia. Za rizikovú označuje štát už skupinu nad 40 rokov. V prepočtoch, ktoré odborníci zverejňujú už týždne pritom radia nevystupovať ľuďom mladším ako 50 rokov. Najmä, ak majú príjem aspoň 800 eur.

Rozhodne vystúpiť radí aj ľuďom s mzdou nižšou ako 858 eur, čo je výška priemernej mzdy za vlaňajšok. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu Sociálna poisťovňa svoje odporúčania veľmi zjednodušila. "Podľa nej si človek s príjmom nad 859 eur našetrí, ale s príjmom 858 eur nenašetrí. To je absurdná úvaha, najmä ak sa bavíme o horizonte 10 až 20 rokov sporenia," dodáva Ďurana.

Sociálna poisťovňa tvrdí, že v liste popísala faktory, ktoré by mali Slováci pri svojom rozhodovaní zvážiť. V letáku ľudia nájdu aj tri vzorové prepočty výšky dôchodku z prvého a druhého piliera.

Štát pritom radí vystúpiť až miliónu sporiteľov. Tvrdí, že si v druhom pilieri nenasporia toľko, aby ich dôchodok bol vyšší ako keby si sporili len v prvomo pilieri. Podľa predsedu Asociácie Stanislava Žofčáka budú aj preto DSS-ky hľadať spôsob, ako na leták zareagovať.

Penzie od Sociálky sú neisté
Sociálna poisťovňa okrem toho ľudí neinformuje o riziku, že štát za pár rokov nebude schopný vyplácať penzie z prvého piliera. Už v súčasnosti poisťovňu vláda ročne dotuje takmer miliardou eur a rokmi sa táto suma bude ešte zvyšovať. Kým dnes na jedného dôchodcu pracujú takmer dvaja ľudia, v roku 2040 bude už len jeden v roku 2060 to bdue už len 0,74 osoby. "Generácia Husákových detí je dnes spásou pre slovenskú ekonomiku, ale v budúcnosti paradoxne bude najväčšou záťažou pre verejné financie. Z toho vyplýva, že aby mala táto generácia čo najväčšiu šancu zabezpečiť sa na dôchodku, mala by voliť dynamickejšie nástroje," hovorí Tomáš Šerédi, manažér sprostredkovateľskej spoločnosti Partners Group SK. Aby poisťovňa v budúcnosti zvládala vyplácať penzie všetkým, bude musieť napríklad znížiť ich výšku.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 26.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards