Zákulisná hra ľavičiarov? Zosekajú minimálne dôchodky a napumpujú Sociálnu poisťovňu (Aktuality.sk)

Pokiaľ platí, že minimálny dôchodok má dostať pracujúci, ktorý si platil poistenie aspoň 30 rokov, tak jeho výsledný minimálny príjem by mal byť rovnaký, bez ohľadu na to, či je iba v prvom pilieri, alebo v oboch, povedal pre Aktuality.sk 27.3.2015 Radovan Ďurana.

Zákulisná hra ľavičiarov? Zosekajú minimálne dôchodky a napumpujú Sociálnu poisťovňu (Aktuality.sk)

Sporitelia v druhom pilieri dostanú minimálny dôchodok nižší o desiatky eur oproti prvému pilieru. Vláda chce podľa opozičných zaplátať dieru v Sociálnej poisťovni.

Smeráci si na sociálnom výbore odsúhlasili krátenie minimálnych dôchodkov pre ľudí, ktorí si sporia v druhom pilieri. Nízkopríjmoví ľudia budú o svoje dôchodky ukrátení.
Facka druhopilierovým

Fond starobného sporenia je už dlhodobo v mínuse. Vláda pláta diery tak, že doň presúva peniaze z iných prebytkových fondov. Vlani to bolo až vo výške 1,46 miliardy eur. Sociálna poisťovňa je tak podľa viacerých ekonómov finančne podvýživená.

A to aj napriek tomu, že podľa vlády je navrhovaný spôsob krátenia výšky minimálneho dôchodku spravodlivý. Keďže do starobného fondu odvádzali druhopilieroví menej ako tí, ktorí v sporivom systéme neboli.

Ak vláda ale zrazí minimálne dôchodky druhopilierovým, dostane ich zo sporivého systému a kasu poisťovne napumpuje rýchlejšie.

„Vláda získala propagandistický argument, tí, čo sú v druhom pilieri, dostanú menej. Presne takto to budú sporitelia chápať. A vo väčšine prípadov to bude pravda,“ vysvetľuje bývalý minister práce Jozef Mihál (SaS).

Pre desaťtisíce sporiteľov to môže podľa neho znamenať pádny argument prečo z druhého piliera vystúpiť. Zdôrazňuje ale, že v konečnom dôsledku nie je dôležité, ako sa budú dôchodky krátiť, ale fakt, že samotné krátenie je nespravodlivé.
Rovnakým metrom

Analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) upriamuje v tejto súvislosti pozornosť na Ústavný súd.

„Pokiaľ totiž platí, že minimálny dôchodok má dostať pracujúci, ktorý si platil poistenie aspoň 30 rokov, tak jeho výsledný minimálny príjem by mal byť rovnaký, bez ohľadu na to, či je iba v prvom pilieri, alebo v oboch,“ tvrdí.

A dodáva, že vláda takto obmedzuje možnosť sporiteľov nakladať so svojimi úsporami.

Podľa Ďuranu by minimálny dôchodok ani nemal existovať. Súčasný systém vraj umožňuje adresnejšie navýšiť príjmy dôchodcu s nízkym príjmom.

„Forma príspevku k dôchodku, ktorá posudzuje aj majetok poberateľa, je určite adresnejšia. Zároveň nevytvára umelé rozdiely medzi sporiteľmi a dôchodcami,“ opisuje.
Minimálny dôchodok

Viac ako 75-tisíc dôchodcov má od júla tohto roka dostávať minimálny dôchodok. Vláda chce takto zabezpečiť ľuďom, ktorí celý život pracovali, aby sa po odchode do dôchodku neocitli v hmotnej núdzi. Namiesto dávok z úradu práce by mohli automaticky zo Sociálnej poisťovne pre rok 2015 dostať minimálnu mesačnú sumu 269, 50 eura.

Posudzovať sa nebude príjem domácnosti ale každého jednotlivca.Nárok naň bude mať penzista, ktorý minimálne 30 rokov platil dôchodkové poistenie a dovŕšil dôchodkový vek.

Zaratávať sa budú dôchodcovi iba tie roky, kedy zarobil viac ako dané životné minimum, dnes na hranici necelých dvesto eur.

Na základe odpracovaných rokov sa bude výška minimálneho dôchodku meniť. Kým niekto dostane len spodnú hranicu, za odpracovaných 45 rokov si môže prilepšiť aj 340 eurami.

Nové opatrenie sa bude vzťahovať už aj na v súčasnosti vyplácané dôchodky, ktorým Sociálna poisťovňa zvýši sumu na úroveň minimálneho dôchodku automaticky k 1. júlu 2015.

Andrea Mačošková

Aktuality.sk, 27.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards