Fico si pomaly doškrtáva. Ktoré z opatrení "pre ľudí" nie sú len na parádu? (Aktualne.sk)

Z prijatých opatrení považujeme za zmysluplné nasledujúce dve. Zníženie odvodov pre ľudí s nižším príjmom navrhujeme od roku 2006, vláda mohla efekt tohto opatrenia rozšíriť. Rovnako súbeh mzdy a dávky odstraňuje štátne prekážky v motivácii pracovať, komentoval Ficov balíček opatrení 29.3.2015 pre Aktualne.sk Radovan Ďurana.

Fico si pomaly doškrtáva. Ktoré z opatrení

V lete na sneme Smeru predstavil premiér balíček opatrení na zlepšenie životnej úrovne Slovákov. Na jeseń prišla vláda s druhou vlnou. Robert Fico na tabuli pomaly odškrtáva jednotlivé body veľkých plánov, vďaka ktorým sa nám má lepšie žiť. Spolu na ne pôjde vyše 200 miliónov eur. Čo z nich však zostane natrvalo?

 Veria v dobrú trajektóriu slovenskej ekonomiky. Takto sa vyjadrili už niekoľko krát premiér aj minister financií. Balíček 15-bodov z leta 2014 už majú odškrtaný. Pred týždňom ohlásil ďalší. Tentokrát vláda zameria svoje úsilie zlepšiť životnú úroveň na mladé rodiny.
Budú cieliť na mladé rodiny

Medzi najvýraznejšími sa dá spomenúť príspevok na tábory pre deti, či zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa 50 eur mesačne. Cenu prvého balíka odhadol minister financií Peter Kažimír na 250 miliónov eur ročne. Koľko bude stáť štátnu kasu nový ešte nie je jasné. Výdavky chcú kompenzovať predovšetkým lepším výberom daní.

„Nerobíme nič, čo by išlo na úkor dlhu, nerobíme nič, čo by išlo na úkor deficitu verejných financií. Budeme držať verejné financie pod absolútnou kontrolou,“ povedal Robert Fico 22. marca v relácii RTVS O 5 minút 12. Ďalšie sľúbil premiér predstaviť na prelome marca a apríla.
Zmysluplné len dva návrhy?

Ide iba o "kampaň za štátne" ako pripravované zľavy a výhody zvykne nazývať opozícia, alebo aj o štrukturálne opatrenia, ktoré majú šancu pretrvať?

"Z prijatých opatrení považujeme za zmysluplné nasledujúce dve. Zníženie odvodov pre ľudí s nižším príjmom navrhujeme od roku 2006, vláda mohla efekt tohto opatrenia rozšíriť. Rovnako súbeh mzdy a dávky odstraňuje štátne prekážky v motivácii pracovať," hovorí Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz (INESS).

Dodáva však, že dosah prvého znížilo masívne zvýšenie minimálnej mzdy. "Väčšina ostatných opatrení predstavuje málo efektívne prerozdeľovanie vybraných daní, pričom niektoré z nich, ako vlaky zadarmo, sú plytvaním s negatívnymi dôsledkami," komentuje zvyšok snaženia vlády.

Veronika Cosculluela

Aktualne.sk, 29.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards