OECD si vzalo na mušku Slovensko: Majú recept, ako nám pomôcť? (Nový čas)

Jeho zníženie je žiaduce, ale malo by byť sprevádzané zmenami v dôchodkových a zdravotných výdavkoch. Ak by k týmto zmenám nedošlo, zníženie zaťaženia práce by znamenalo nárast iných daní, povedal na margo odvodového zaťaženia re Nový čas 23.3.2015 Radovan Ďurana.

OECD si vzalo na mušku Slovensko: Majú recept, ako nám pomôcť? (Nový čas)

OECD spolu so štátnym IFP radia vláde, aby sa v najbližších rokoch zamerala na zníženie daňového zaťaženia práce a pokračovala v zlepšovaní výberu daní.

Mali by sme potom viac peňazí v peňaženkách? Od minulého roka musia platiť minimálnu daň štátu všetky firmy. Rezort daňové licencie zaviedol ako krok v boji proti daňovým únikom.

Podľa ministerstva bolo cieľom licencií spravodlivejšie zdanenie obchodných spoločností, ktoré sa dlhodobo vyhýbajú plateniu daní. „Strata je v podnikaní prirodzená vec, a táto daň zo stratynegatívne ovplyvňuje ochotu ľudí pustiť sa do podnikania,“ tvrdí analytik Radovan Ďurana z INESS.

Odporúčania vyplývajú z jej štúdie o daňovom systéme. Podľa nej situáciu na trhu práce sťažujú vysoké odvody. „Vysoké zaťaženie práce vytláča zamestnancov mimo trhu práce. Zníženie daňového zaťaženia dlhodobo nezamestnaných prostredníctvom odvodovej úľavy je správnym riešením,“ píše sa v štúdii.

Súčasnú situáciu vidí analytik tak, že hlavne odvodové zaťaženie je vysoké a predstavuje prekážku v tvorbe pracovných miest. Má to však jeden háčik. Ich zníženie by nám zrejme plnšie peňaženky nezaručilo. „Jeho zníženie je žiaduce, ale malo by byť sprevádzané zmenami v dôchodkových a zdravotných výdavkoch. Ak by k týmto zmenám nedošlo, zníženie zaťaženia práce by znamenalo nárast iných daní,“ domnieva sa Radovan Ďurana z INESS.

Dodáva, že ak by napríklad došlo k zvýšeniu majetkových daní - občania by platili nižšie odvody z práce, ale viac daní z majetku. Zníženie daní z práce by pre zamestnávateľov znamenalo zlacnenie pracovnej sily. „Slovenský pracovný trh by sa stal atraktívnejším pre zahraničných investorov,“ dodal Ďurana.

Od minulého roka musia platiť minimálnu daň štátu všetky firmy. Rezort financí zaviedol daňové licencie ako krok v boji proti daňovým únikom. Ďurana si však myslí, že by ich štát mal zrušiť.Čo by teda mal štát spraviť, aby firmy prijímali viac zamestnancov? Podľa analytika znížiť odvody a odstrániť umelé bariéry, ako je minimálna mzda. A takisto aj byrokraciu. Nový Čas sa obrátil aj na rezort financií s otázkou, ako vníma túto štúdiu.

„Uvedený dokument prezentuje názory autorov z IFP a OECD, ktoré nemusia nevyhnutne odzrkadľovať oficiálne názory ministerstva financií ani OECD. Cieľom publikovania komentárov IFP je podnecovať a zlepšovať odbornú a verejnú diskusiu na aktuálne ekonomické problémy,“ povedali z tlačového odboru rezortu financií.

Nový čas, 23.3.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards