Fínska školská (polo)revolúcia
Verejné školstvo je témou nielen na Slovensku. Vo svete stále vo výuke prevláda memorovanie informácií a drilovanie často krát úplne zbytočných činností (so slzou v oku spomínam na cvičné písanie telegramov v škole ešte v 90. rokoch).

Kritika memorovania a chýbajúceho rozvoja aplikačných schopností žiakov nie je žiaden objav. No vymyslieť riešenie a zaviesť ho, je už iná káva. Fínsky školský systém patrí medzi najuznávanejšie na svete, no Fíni aj tak prichádzajú s najväčšou inováciou vo svojej histórii.
Plánujú zrušiť tradičný systém výuky, založený na izolovaných predmetoch. Miesto toho sa bude vyučovať v tematických celkoch. Hodinu o zámorských objavoch tak budú mať preloženú informáciami o geografii Karibiku, biológii miestnych druhov a ekonomicko-politických dopadoch na Európu. Bude to novinka aj pre učiteľov, ktorí budú musieť budovať osnovy a vyučovať v tímoch.
Napriek odvahe fínskej vlády, skutočná revolúcia ale prebieha inde – na webe. Dnes sú v ponuke stovky kurzov zo špičkových univerzít, zadarmo, s videami, animáciami, testami a literatúrou. Kolaboratívne výukové programy, kde si riešenia porovnávate s tisíckami iných ľudí. Mobilné všade dostupné riešenia, ktoré stierajú rozdiel medzi študentským a pracovným obdobím života.
Pravdepodobne najväčšia online vzdelávacia platforma, edX (MIT a Harvard) mala za 2 roky fungovania 1 milión unikátnych študentov. Možno prekvapujúco, 39% žiakov sú, či boli učiteľmi.
Technické riešenia už sú, musí však prebehnúť ešte revolúcia v nazeraní na vzdelanie, vedomosti a prácu s nimi. Taká, aby sa v novinách neobjavovali titulky o tom, že „Maturanti asi podvádzali. Pomáhal im web.“