Dôležitý bloček do lotérie

V INESS každoročne vystavujeme bloček, ktorý je najhorúcejším kandidátom na podanie do štátnej bločkovej lotérie. Nie, nejde o bloček, ktorý má byť podnetom pre daňovú kontrolu dotknutého subjektu (aj keď...), ale o Účet za služby štátu. Tento pozdrav občanom by mala síce po správnosti vystavovať a posielať vláda, no keďže tá to so zrozumiteľnou medializáciou  nákladov za fungovanie štátu nepreháňa, zobrali sme bremeno informovanosti na svoje plecia.

Dôležitý bloček do lotérie

Príjmy štátu prepočítané na každého Slováka, vrátane novorodencov i storočných starčekov, dosiahnu tento rok 5254 €. To je mesačne asi 440 €, čo v porovnaní s priemerným starobným dôchodkom vo výške 400 € či priemernej mzde v hospodárstve 830 € naozaj nevyzerá málo. Štátu je málo to čo vyberie na daniach  takto pokryje len 93 % výdavkov. Na zvyšných 7 % si musí požičať. Teda nás ešte viac zadlžiť, tento rok  o 319 € na každého Slováka. Na konci roku 2015 bude tak každý z nás okrem svojich súkromných dlhov niesť dlhovú ťarchu za štát vo výške 7819 €. 

To, že dane medziročne rastú vás asi neprekvapí. Vlani sme štátu zaplatili o 443 € menej na jedného Slováka. Zaujímavé je, že vláda v čase hospodárskeho útlmu vyberá na daniach a odvodoch stále viac, a tempo rastu výberu je jedno z najrýchlejších v únii. Napríklad len od roku 2012 vybrala na daniach a odvodoch o 3 200 miliónov eur viac (nárast o 17 %). HDP pritom narástol len o 7 % a priemerná mzda o 11 %.

Najviac peňazí končí vo  výplate dôchodkov súčasným dôchodcom. Tento rok je cena dôchodkov 936 € na občana. Dôchodky predstavujú pätinu výdavkov verejných financií. A to máme na Slovensku ešte „len“ milión starobných dôchodcov. Mladším ročníkom pripomínam, že za 40 rokov bude na Slovensku 1,7 milióna dôchodcov a 1,7 milióna pracujúcich. Aj na to by mali myslieť pri čítaní podivných listov, ktorými v poslednej dobe spamuje sociálna poisťovňa. Uvidíme, kto bude platiť sľuby, ktoré sa dnes z prvého piliera dávajú.

Povedali by ste si, že s neustále rastúcimi príjmami v štátnej kase sa musí znižovať deficit verejných financií (tj. rozdiel medzi výdavkami a príjmami). Áno, pri hre na pomer k HDP deficit skutočne klesá, ale nie je to úsilím vlády, ale rastom výkonnosti hospodárstva. Ak sa pozrieme na deficit v absolútnych číslach, zistíme, že v roku 2013 bol veľmi podobný tomu, ktorý sa očakáva aj v roku 2015 (takmer 2 miliardy eur). Takto rastie dlh, čo okrem iného znamená, že len na splácanie dlhových úrokov ide z Vašich peňazí dvakrát viac než na financovanie vysokých škôl. A to v prostredí historicky nízkych úrokov. Reforma ESO mala vyvolať dojem šetrenia vo výdavkoch, ale dosiahnuté úspory sú skutočne omrvinky v porovnaní s rozpočtom štátu. Vláda si naopak „prilepšuje“ zmenšením II. piliera, neznížením DPH, „dočasným“ osobitným odvodom pre firmy v regulovaných odvetviach, či zvýšením stropu základu pre sociálne a zdravotné poistenie.

Ak bude táto fiškálna improvizácia pokračovať, na znižovanie nášho Účet za služby štátu môžeme až do ďalšej krízy zabudnúť.

.týždeň, 23.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards