Slovák vyzbieral na českom portáli rekordný objem peňazí. Na knihu o „zlých peniazoch“ (Trend)

Trend priniesol 3.6.2015 článok o crowdfundingovej kampani na knihu Zlé peniaze od Juraja Karpiša.

Slovák vyzbieral na českom portáli rekordný objem peňazí. Na knihu o „zlých peniazoch“ (Trend)

Na vydanie knihy „Zlé peniaze“ o kríze a pokazenom finančnom systéme vyzbieral 9 020 eur. Žiadny slovenský projekt uchádzajúci sa o podporu drobných prispievateľov zatiaľ toľko peňazí nezískal.

Fotograf Ľubo Stacho získal vlani na projekt knihy fotografií hlavnej bratislavskej ulice Obchodná 1984-2014 zhruba šesťtisíc eur. Najúspešnejšia česká kampaň cestovateľských dobrodruhov vyzbierala na projekt Trabantom naprieč Tichomorím 110-tisíc eur .

J. Karpiš pôsobí ako ekonomický analytik v think-tanku INESS (Inštitút sociálnych a ekonomických analýz) a je známy kritikou centrálnych bánk a spoločnej európskej meny. Odmieta čoraz silnejšie prepojenie bánk a štátov či zachraňovanie Grécka pred bankrotom na úkor európskych daňových poplatníkov.
Ako obísť vydavateľov

Crowdsourcing je spôsob, ako na finančne náročné projekty získať peniaze od množstva drobných investorov, kupcov, fanúšikov. V prípade knihy Zlé peniaze J. Karpiš obišiel tradičné vydavateľstvá, ktoré si berú z vydaných kníh väčšinu zisku a podarilo sa mu prostredníctvom sociálnych sietí predať vyše tristo kníh ešte pred ich fyzickým vytlačením.

Na Slovensku sa zatiaľ crowdfundingové portály - Ideasstarter či Marmeláda, len pomaličky rozbiehajú.

Najúspešnejšie svetové platformy Kickstarter a Indiegogo už poslali na účty autorov zaujímavých projektov miliardy eur. Slovenskí startupisti Jozef Žemla a Viktor Reviliak rozbehli za 80-tisíc dolárov z Indiegogo miniatúrnu nabíjačku na mobily CulCharge, ktorá v súčasnosti reprezentuje Slovensko na výstave Expo v Miláne.

Tomáš Nejedlý

Trend, 3.6.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards