To snáď ani nie je možné! Obrovská provokácia pre Slovensko (Nový čas)

Škrty sa týkali dôchodkov nad tisíc eur, čiže nadpriemerných, ktoré sa týkajú asi 800-tisíc dôchodcov. Množstvo ľudí s nadpriemernými dôchodkami je dosť vysoké, komentoval škrty v Grécku 12.6.2015 Martin Vlachynský.

To snáď ani nie je možné! Obrovská provokácia pre Slovensko (Nový čas)

Grécko predstavilo nový návrh reforiem, aby získalo peniaze z dohodnutého úverového programu pre túto krajinu.

Tie však vraj nie sú uspokojujúce. Najnovšie krajinu ohrozuje aj to, že grécky najvyšší správny súd vyhlásil za protiústavné všetky škrty v dôchodkoch v krajine po roku 2012 a označil ich za neplatné. Čiže najbohatším gréckym penzistom budú teraz dávky dvíhať.

Zníženie dôchodkov o 5 až 10 % bolo jednou z podmienok na spustenie peňazí z druhého záchranného programu pre Grécko. Vláda má teraz zvýšiť dôchodky na pôvodnú úroveň. To by podľa ekonomického servera Macropolis predstavovalo záťaž pre štátnu kasu vo výške 1,2 až 1,5 miliardy eur. Rozhodnutie sa netýka dôchodkov bývalých štátnych zamestnancov, ktorých je však oproti osobám, ktoré pôsobili v súkromnom sektore, len menšina.

Server denníka Kathimerinu uvádza, že súd nenariaďuje uhrádzanie rozdielov za uplynulé obdobie. Výnimkou sú penzisti, ktorí sa proti zníženiu dôchodkov odvolali na justícii a ktorí sa majú dočkať vyrovnania i so spätnou platnosťou. Zadlžená krajina je pritom známa štedrými štátnymi dávkami. „Škrty sa týkali dôchodkov nad tisíc eur, čiže nadpriemerných, ktoré sa týkajú asi 800-tisíc dôchodcov. Množstvo ľudí s nadpriemernými dôchodkami je dosť vysoké,“ povedal analytik Iness Martin Vlachynský.

Nový čas, 12.6.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards