Dohoda je stále možná (TA3)

Martin Vlachynský 22.6.2015 pre TA3 telefonicky komentoval možné vystúpenie Grécka z eurozóny:

Dohoda je stále možná (TA3)

"Konflikty respektíve rozbroje medzi veriteľmi a novou gréckou vládou boli v posledných týždňoch už skutočne rozsiahle a zdá sa, že rozhovory sa nepohli ani o krôčik dopredu. Na druhej strane rozhoduje sa tu v podstate najzávažnejšej veci v histórii eurozóny - o vystúpení alebo vypadnutí krajiny z tohto zoskupenia, čo by znamenalo skutočne rozsiahle, možno ani nie tak ekonomické, ako politické dopady. Preto myslím, že ešte stále existuje vôľa aj na gréckej strane aj na strane veriteľov dohodnúť sa a kde je vôľa, tam je cesta, čiže nevylučujem takúto dohodu.

Na druhej strane treba povedať, že situácia je v posledných dňoch skutočne kritická. V minulom týždni vybrali vkladatelia z gréckych bánk medzi štyrmi až šiestimi miliardami eur. Výbery naďalej pokračujú, respektíve sa zrýchľujú a v prípade, že sa dnes nedohodnú, môžme očakávať ďalšiu akceleráciu. A potom by sme sa mohli dostať do situácie, že ekonomická situácia v Grécku sa už natoľko vymkne spod kontroly, že už ani prípadná dohoda nemusí celý proces zastaviť."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards