Švajčiari odmietli federálnu daň zo smrti

Vo Švajčiarsku musia žiť mimozemšťania, alebo aspoň elfovia! Presne to vás napadne, ak ste si utvorili obrázok o európskej spoločnosti čítaním internetových diskusií. Kým vo zvyšku Európy sa to hemží diskusiami o nových daniach, prerozdeľovaní a nerovnosti, vo Švajčiarsku voliči hodili do koša niekoľko „progresívnych“ iniciatív.

Švajčiari odmietli federálnu daň zo smrti

V roku 2013 v referende odmietli zavedenie platových stropov pre manažérov. V roku 2014 zase v referende odmietli zrušiť daňové výnimky pre zahraničných boháčov žijúcich v krajine. No a pred pár dňami zase odmietli zavedenie federálnej dane zo smrti, nazývanej aj dedičská daň.

Výsledky hlasovania boli jednoznačné, keď sa proti vyslovilo 71% hlasujúcich pri 44 % účasti. Hlas proti prevážil v každom z 23 kantónov.

Švajčiari tak odmietli nielen zvýšenie daňovej záťaže, ale nepriamo podporili aj daňovú autonómiu kantónov. Každý kantón si totiž určuje dedičskú a darovaciu daň sám. Niektoré kantóny ich nemajú vôbec, niektoré ich majú len pre nepríbuzných dedičov a niektoré majú sadzby dane aj pre príbuzných dedičov.

Nezávislosť regiónov a ich vzájomná súťaž o vytvorenie čo najlepších podmienok pre obyvateľov je dôležitým prvkom fungovania švajčiarskej konfederácie a jej ekonomického úspechu. Táto súťaž v minulosti zašla až tak ďaleko, že niektoré kantóny mali degresívnu sadzbu dane z príjmu. Teda čím bohatší, tým nižšia sadzba (hoci v absolútnych číslach samotná daň bola vyššia).

Na Slovensku je takáto autonómia až nepredstaviteľná. Od nového roka kraje dokonca prišli ešte aj o symbolickú možnosť rozhodovať o dani z motorových vozidiel. Ale Slovensko nie je Švajčiarsko...

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards