Grécko má nového ministra financií, banky sú zajtra zatvorené (Sme)

Záchrancom Grécka by podľa analytika INESS Martina Vlachynského mohla byť Čína. Grécko pre ňu môže byť možnosťou, ako lacno vstúpiť na nový trh v Európe, pvedal pre Sme 6.7.2015.

Grécko má nového ministra financií, banky sú zajtra zatvorené (Sme)

Peniaze im zrejme nikto nedá

Bez dohody veritelia prestanú Grékov dotovať, peniaze nedostanú asi ani z Ruska či Číny.

BRATISLAVA. Ak sa Atény v blízkom čase nedohodnú na novej pôžičke, zostanú bez peňazí. Finančnú pomoc podľa analytikov nemôžu veľmi čakať z iných zdrojov ako od súčasných veriteľov.

„Medzinárodný menový fond odhadol, že Grécko bude potrebovať od októbra tohto roku do roku 2018 približne 50 miliárd dolárov. Taký balík peňazí pravdepodobne nebude chcieť poskytnúť žiadny štát,“ myslí si šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš.

V poslednom období sa v súvislosti s prípadnou pomocou skloňovalo Rusko. To však podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Martina Reguliho nemá dosť peňazí.

Záchrancom Grécka by podľa analytika INESS Martina Vlachynského mohla byť Čína. Grécko pre ňu môže byť možnosťou, ako lacno vstúpiť na nový trh v Európe. Dlhodobé vyhliadky krajiny sú však príliš negatívne a riziko pri vláde Syrizy veľmi vysoké. „Preto si nemyslím, že bude napríklad Čína ochotná požičať Grécku,“ hovorí Reguli.

Ako jediná možnosť Grékov sa javia ich súčasní veritelia. Podľa Vlachynského je pritom dohoda s nimi stále možná

Simona Blehová

Sme, 6.7.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards