Gréci si v referende zvolili jasné NIE: Odborníci vyslovili drsnú prognózu! (Nový čas)

Grécky dlh je neudržateľný, určite sa jeho časť bude musieť odpísať, konštatoval pre Nový čas 7.7.2015 Martin Vlachynský. Ako ďalej dodal, je otázne, či už bude nejaké rokovanie o balíku pomoci.

Gréci si v referende zvolili jasné NIE: Odborníci vyslovili drsnú prognózu! (Nový čas)

Zobudili sa do reality. Gréci celú nedeľňajšiu noc oslavovali po tom, ako 61,31 percenta odmietlo reformy veriteľov.

Posmelený premiér Alexis Tsipras bude dnes žiadať v Bruseli ďalšiu dohodu. Deň po plebiscite priniesol aj prekvapenie. Svojrázny grécky financmajster Janis Varufakis rezignoval. Čo bude s krajinou ďalej? „Mandát, ktorý ste mi dali, nehovorí o rozchode s Európou, ale dáva nám väčšiu silu na vyjednávania,” vyhlásil po zverejnení výsledkov Tsipras. S nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa dohodol, že dnes na summite lídrov eurozóny predloží nový návrh dohody. Podporu dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina.
Na výsledky referenda zareagovali aj slovenskí politici. „Rešpektujem rozhodnutie gréckych voličov, ale aj oni musia rešpektovať záujem občanov ostatných 18 krajín eurozóny, aby bola ich mena spoľahlivá a rešpektovaná,“ uviedol k výsledkom referenda slovenský prezident Andrej Kiska. Šéf SaS Richard Sulík si myslí, že po referende už témou nebudú reformy, ale to, o koľko peňazí veritelia v Grécku prídu.

Včera prekvapivo oznámil odchod minister Varufakis, ktorého vo funkcii vystrieda hlavný grécky vyjednávač Euclid Tsakalotos. Situácia v krajine je naďalej zlá, banky sú stále zatvorené. Európa počíta aj s tým, že budú potrebovať potravinovú pomoc. „Grécky dlh je neudržateľný, určite sa jeho časť bude musieť odpísať. Je otázne, či už bude nejaké rokovanie o balíku pomoci,“ hovorí Martin Vlachynský z INESS.

Analytička: Prvým scenárom je Grexit

„Pre Grécko bude ťažké presvedčiť lídrov, aby súhlasili s odpisom dlhu a so zotrvaním krajiny v eurozóne. Ak by sa nedohodli na balíku pomoci, Grécko nebude schopné 20. júla splatiť pôžičku, čo by viedlo až ku Grexitu,“ tvrdí K. Muchová zo Slovenskej sporiteľne.

Grécko-slovenská rodina:

Chceme zostať v eurozóne

Grék Janis (32) z mesta Vólos je ženatý so Slovenkou Vilmou (32). Situáciu vníma veľmi citlivo. „Okrem komunistov nikto nechce odísť z eurozóny. Syriza nie sú komunisti, sú ľavicoví. Predtým mali 5 - 7 %, ale teraz ľudí spojili, aby sa zbavili tých, čo tu vládli 30 - 35 rokov,“ tvrdí Janis, ktorý v Grécku vlastní lekáreň. „Platby do zahraničia sú zakázané, okrem platieb za lieky a pre deti, ktoré študujú v zahraničí,“ hovorí Janis. Podľa neho sú Gréci každý mesiac chudobnejší, platy idú dole a dane hore.

Nový čas, 7.7.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards