Európu rozdelili grécke sľuby (Finweb)

Ekonomická budúcnosť krajiny nie je vec, ktorá by sa zmestila do piatich fiškálnych opatrení. Aktuálny vývoj potvrdzuje politický charakter debát, kde, ako sa zdá, grécki politici majú problém doma presvedčiť o potrebe úsporných opatrení a veritelia členské krajiny o ich angažovanosti, zhodnotil pre portál Finweb 13.7.2015 Radovan Ďurana.

Európu rozdelili grécke sľuby (Finweb)

 Novému reformnému návrhu gréckej vlády nedôverujeme a chceme od nej jasnejšie záruky. Takýto je odkaz niektorých krajín eurozóny z víkendových rokovaní o ďalšej pomoci Grécku. "Tieto návrhy nemôžu byť základom nového trojročného záchranného programu, ako Grécko požaduje," uviedol nemecký minister financií Wolfgang Schäuble s tým, že krajina by mala minimálne na päť rokov opustiť eurozónu.

Po šéfoch rezortov financií rokovali včera večer v Bruseli aj lídri 19 krajín eurozóny. Pôvodne plánovaný summit celej EÚ predseda Európskej rady Donald Tusk na poslednú chvíľu zrušil.

Najprv činy, potom pomoc
Zvýšenie daní pre spoločnosti lodiarskeho priemyslu, zrušenie daňových výnimiek pre grécke ostrovy a viaceré tovary či zoškrtanie výdavkov na obranu. To ponúkajú Gréci a na oplátku žiadajú poskytnutie úveru vo výške 53,5 miliardy eur na krytie svojich finančných záväzkov do konca júna 2018.

Niektoré členské štáty sa však na novú ponuku pozerajú skepticky, keďže sa veľmi nelíši od tej, ktorú Gréci v nedávnom referende razantne odmietli. Okrem Nemecka sa proti gréckemu plánu stavajú aj Fínsko či Holandsko. "Mnohé vlády pochybujú o tom, či budú mať Gréci silu zaviesť tento návrh do reality. Hovoríme totiž o reformách, ktoré boli gréckym ľudom pred týždňom odmietnuté," uviedol zástupca holandského ministra financií Eric Wiebes.
Podľa niektorých diplomatov by riešením bolo, keby veritelia Aténam tretí balík pomoci prisľúbili, ale definitívne schválili až po tom, čo grécka vláda tento týždeň schváli päť konkrétnych reforiem.

Dlhá cesta k dohode
Na druhej strane barikády, ktorá presadzuje zotrvanie Grécka v eurozóne, sú Francúzsko i Taliansko. Podľa francúzskeho ministra pre európske záležitosti Harleme Desira sú grécke návrhy "vážne, dôveryhodné, komplexné".

Rokovania o ďalšom postupe voči Grécku tak vôbec nie sú ľahké. "Ekonomická budúcnosť krajiny nie je vec, ktorá by sa zmestila do piatich fiškálnych opatrení. Aktuálny vývoj potvrdzuje politický charakter debát, kde, ako sa zdá, grécki politici majú problém doma presvedčiť o potrebe úsporných opatrení a veritelia členské krajiny o ich angažovanosti," hodnotí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Ak sa gréckej vláde a európskym partnerom napokon podarí dohodnúť na treťom záchrannom programe, dohodu budú musieť ešte odobriť poslanci najmenej ôsmich národných parlamentov krajín eurozóny, vrátane Slovenska.

Radosť strieda sklamanie
Ešte len pred týždňom Gréci povedali v referende rozhodné nie reformám a škrtom, ktoré od nich požadovali veritelia. Dnes sú na stole podobné úsporné opatrenia a niektorí obyvatelia sa cítia podvedení. "V nedeľu sme boli všetci šťastní, bolo to vyzreté rozhodnutie proti úsporám. Dnes mám pocit, že sa referendum konalo bezdôvodne," sťažuje si pre agentúru Reuters napríklad dvadsaťtriročný študent Marios Rozis.

Nový návrh podľa neho referendovému "nie" vôbec nezodpovedá. "Pripadám si ako otrok. Robia si, čo chcú, a my sa na tom podieľať nemôžeme," dodáva.

Tatiana Jurašková

Hospodárske noviny, 13.7.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards