Grécky supermarket sa otvára. Za výpredajové ceny (Finweb)

S 320-miliardovým nevyriešeným dlhom je budúci vývoj krajiny pre investorov extrémne rizikový, povedal na margo grécka 16.7.2015 Martin Vlachysnký.

Grécky supermarket sa otvára. Za výpredajové ceny (Finweb)

Regionálne letiská, veľký aténsky prístav Pireus či energetické alebo telekomunikačné spoločnosti. Toto všetko by mohla grécka vláda predať, aby získala miliardy eur do 50-miliardového privatizačného fondu, ktorý od nej výmenou za tretí záchranný balík pomoci žiadajú veritelia. "Investori môžu prísť nielen z Európy, ale aj z Blízkeho východu alebo Číny," hovorí pre HN Gregory Claeys, analytik z bruselského think-tanku Bruegel.

Riziko pre investorov
Peniaze z fondu by sa mali použiť na rekapitalizáciu gréckych bánk, splácanie dlhu a investície. Analytici však pochybujú, že sa fond v krátkom čase naplní. Samotní Gréci totiž tvrdia, že dokážu predať majetok iba za 18 miliárd eur.

Ich doterajšia privatizácia v uplynulých štyroch rokoch bola pomalá a mala veľmi slabé výsledky. Dôvodom je i to, že kvôli vysokému riziku sa aktíva predávajú za podhodnotené ceny. "S 320-miliardovým nevyriešeným dlhom je budúci vývoj krajiny pre investorov extrémne rizikový," vysvetľuje Martin Vlachynský, analytik INESS.

Podľa údajov Medzinárodného menového fondu z mája tohto roka Grécko predalo za štyri roky majetok len za 3,2 miliardy eur. Po nástupe ľavicovej Syrizy k moci v januári tohto roka bola privatizácia úplne zastavená.

Prístavy aj letiská
V ponuke by pritom mohlo byť hneď niekoľko zaujímavých položiek. Predaj celých ostrovov je síce kvôli národnej hrdosti Grékov nerealistický, ale pár pozemkov sa už podarilo predať na developerské projekty.

Veľkých investorov zase zaujímajú grécke prístavy, energetické firmy, lotérie, telekomunikačné firmy či regionálne letiská. Napríklad čínska štátna firma Cosco má už od roku 2009 v prenájme prístav Pireus a netají sa tým, že ho chce ovládnuť celý. O kúpu národnej lotérie OPAP mali záujem aj české firmy.

Čo by Gréci mohli predať

Najväčší prístav Pireus
Záujemcom o kúpu je čínska štátna firma Cosco, ktorá ho má už od roku 2009 v prenájme na 35 rokov. V máji grécka vláda odblokovala pozastavenú privatizáciu a ponúkla svoju 51-percentnú účasť v prístave. Súťaž bude zrejme v septembri. Predaj môže priniesť až 800 miliónov eur, hoci súčasná cena štátneho podielu sa odhaduje na 287 miliónov eur.

Národná lotéria OPAP
Už v roku 2013 v nej získala tretinový podiel investičná skupina Emma Delta, kde sú českí, grécki a ruskí podnikatelia. Cena bola 652 miliónov eur. OPAP je jednou z najväčších stávkových firiem v Európe s akciami na burze a s obratom okolo štyroch miliárd eur.

Plynárenská spoločnosť DEPA
Ešte v roku 2013 Gazprom ponúkal za firmu 900 miliónov eur, ale neskôr od kúpy upustil na nátlak EÚ a USA, aby nezískal dominanciu na gréckom trhu. V januári tohto roku Syriza mala stopnúť predaj 65-percentného štátneho podielu vo firme.

Regionálne letiská
V minulom roku Grécko ponúklo na dlhodobý 50-ročný prenájom 14 regionálnych letísk napríklad v Solúne či na ostrovoch Kos, Rodos alebo Zakyntos. Medzi záujemcami boli francúzske, grécke, švajčiarske a americké letecké spoločnosti. V máji tohto roka ponúkla za letiská nemecká firma Fraport sumu 1,2 miliardy eur.

Pozemky na ostrovoch
V minulom roku sa zrušil predaj verejnej pláže na malom ostrove Elafonissos pri Peloponéze developerom pre odpor miestnej starostky. Tá tvrdila, že malí podnikatelia bez peknej pláže nemôžu prežiť. Na predaj pozemkov je však napriek tomu čoraz väčší tlak.

Jozef Ryník

Finweb, 16.7.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards