Bez pokuty

Rieku Animas, jeden z najmalebnejších vodných tokov v americkom Colorade, postihla 5. augusta ekologická katastrofa. Skupina pracovníkov čistiacich opustenú baňu na zlato omylom preborila hradenie, ktoré zadržiavalo milióny litrov odpadovej vody. Tá z bane vytiekla a na niekoľko dní rieku zmenila na žltú stoku.

Bez pokuty

Jej obsah by poslal do vytrženia každého chemika so špecializáciou na ťažké kovy – kadmium, olovo, arzén, ortuť v mnohotisícových násobkoch bežných hodnôt, stačilo si vybrať. Zastavilo sa čerpanie pitnej vody, poľnohospodári museli použiť iné zdroje vody, turistický ruch na nejakú dobu zamrzol. Hodnoty sa do normálu začali vracať zhruba po dvoch týždňoch. Škody nie sú momentálne ešte vyčíslené.

Nič neobvyklé, veď nie tak dávno sme mali gigantickú ekologickú nehodu Deepwater Horizon, či „červenú potopu“ v neďalekej maďarskej Ajke. Tentokrát to však bolo iné – nehodu totiž spôsobili pracovníci americkej EPA, alebo Environmental Protection Agency. Teda federálnej agentúry, ktorá má na starosti práve dozor nad ekologickosťou podnikov a prevenciu podobných nehôd.

Aj oni sú ľudia, stane sa, hoci to vyzerá na nedbanlivosť, keďže o rizikách agentúra veľmi dobre vedela, ale podcenila tlak vody. Na rozdiel od súkromných podnikov agentúra nebude nijak pokutovaná. Ako federálny orgán má imunitu. Nakoniec, nemalo by to ani žiaden zmysel, štát by pokutu zaplatil sám sebe. Ani zamestnanci nebudú čeliť trestným obvineniam. Ironické, keďže v roku 2014 sa práve EPA postarala o to, aby 6 zamestnancov fabriky v Západnej Virgínii bolo obvinených za oveľa menší únik chemikálií do rieky Elk. EPA bude platiť len odškodnenia. Na to však kapitolu v rozpočte nemá, takže obyvatelia si to aj tak zaplatia sami z daní.

Verejné inštitúcie majú problémy motiváciami. Nemôžu ich opustiť zákazníci, nemožno ich pokutovať. Nedajú sa ani „potrestať“ vo voľbách, keďže priame napojenie na volených zástupcov nie je. Jediným spôsobom je prevencia – oklieštenie právomocí.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards