Hranie sa na investora štátu opäť nevyšlo

V prívale radosti nad príchodom automobilky Jaguar prakticky zanikla správa o odchode firmy ICU Medical. Spoločnosť zaoberajúca sa výrobou lekárskych pomôcok spustila výrobu vo Vrábľoch v roku 2010 a plánovala v nasledujúcich piatich rokoch zamestnať 700 ľudí.

Hranie sa na investora štátu opäť nevyšlo
Človek mieni, trh mení, firma to v priebehu roku 2016 plánuje zabaliť. Nebolo by to také zaujímavé, keby vláda v roku 2009 neodsúhlasila pre túto firmu investičnú pomoc vo výške 5 580 000 eur. Pri celkovej výške investičného zámeru 13 950 000 eur tak investičná pomoc mala pokryť 40% nákladov investície. Pritom začiatkom roka 2010 v Nitrianskom okrese (kam patria aj
 
Vráble) bola nezamestnanosť na úrovni 8%, výrazne pod celoslovenským priemerom 13%.
Investičná pomoc mala trvanie do roku 2016 – či je ukončenie činnosti práve v tomto roku zhoda náhod, alebo zámer, sa už nedozvieme. Hoci časť pomoci pravdepodobne vyplatená nebola (firma nedodržala priebežný plán naberania zamestnancov), väčšina si cestu k investorovi našla, keďže podľa zmluvy len na nákup majetku bolo vyčlenených 2,7 milióna eur, ďalších 1,57 milióna bolo na priebežné daňové úľavy.
 
Niekedy sa to podarí, niekedy nie - každá investícia má v sebe obsiahnuté podnikateľské riziko. Šance na úspech nedokáže presne odhadnúť ani sám podnikateľ, nieto ministerský úradník, ktorý sa riadi podľa zákonom stanovených parametrov investičnej pomoci. Poskytnutím investičnej pomoci sa podnikateľské riziko prenáša na všetkých daňovníkov. Štát by mal preto čo najlepšie upratať ihrisko, ale už nie hrať sa na ňom na podnikateľa. 
INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards