A teraz si vás kúpim všetkých!

Kým titulný výrok Bohumila Stejskala v závere legendárneho filmu bol vyjadrením jeho triumfu nad prelietavými kamarátmi, v prípade Európskej centrálnej banky ním môžeme parafrázovať jej narastajúce zúfalstvo.

A teraz si vás kúpim všetkých!

ECB na rozdiel od Fed-u robila okolo kvantitatívneho uvoľnovania (QE) dlho odmietavé tančeky. No odkedy ho predsa len spustila, nevie dať dole nohu z plynu. Na jeseň otvorila priestor pre nakupovanie regionálnych a municipálnych dlhopisov (investičnej kvality), na jar sa otvoril priestor aj pre korporátne dlhopisy. Minimálne trvanie kvantitatívneho uvoľnovania sa predĺžilo, mesačné nákupy stúpli zo 60 na 80 miliárd eur. Spustil sa nové kolo dlhodobých pôžičiek finančným inštitúciám (LTRO). Hlavne nákupy korporátnych dlhopisov majú vzhľadom na relatívne malý trh potenciál výkupiť väčšinu toho, čo firmy hodia na trh.

A stále nič! Spásna cenová inflácia neprichádza a neprichádza ani dostatočný hospodársky rast, ktorý by eurozónu konečne po ôsmich rokoch odtrhol od plazenia sa nízkym rastom. V posledných týždňoch znižovali predpovede rastu na rok 2017 Nemecko, Taliansko a S&P ju rovno znížila pre celú Eurozónu.

Myšlienka na „helicopter money“ je logickým vyústením úvah viacerých ekonómov, ktorí hľadajú úspešné riešenie v zintenzívnení tých neúspešných. „Vrtuľníkové peniaze“ sú poskytovaním peňazí súkromnému či verejnému sektoru (napr. priamym financovaním deficitov), na rozdiel od QE bez protihodnoty v podobe aktíva (dlhopisu). Kým peniaze uvoľnené cez QE by sa teoreticky mali v budúcnosti vrátiť, „vrtuľník“ je trvalý. O skutočných či imaginárnych rozdieloch medzi QE a „vrtuľníkom“ by sa dala absolvovať nejedna kaviarenská debata. ECB aj tak slovami Draghiho akýkoľvek presun úvah o helicopter money zo stránok novín do útrob jej frankfurtskej slonovinovej veže striktne odmietla.

To však nezabránilo novému kolu slovných duelov medzi Nemeckom a francúzsko-talianskym duom. Kým ešte pred pár rokmi sa nemeckí politici stavali do role ochrancov nezávislosti ECB, dnes sa role otočili a naopak sú kritizovaní za vyvíjanie prílišného tlaku na rozhodovanie ECB. Nemeckí politici a ekonómovia totiž hlasnejšie kritizujú ECB za ďalšie a ďalšie zvoľnovanie monetárnej politiky. Mediálnu paniku v Nemecku vyvolali chýry o plánoch stiahnuť 500-eurovú bankovku z obehu. Minister financií Schauble dokonca prisúdil ECB čiastočnú zodpovednosť za úspech anti-establishmentovej strany AfD v nemeckých regionálnych voľbách. Nemci sú na svoje peniaze citliví a reči o vrtuľníkoch im určite nepridajú na nálade.

Totálny rozklad meny v štýle Weimarskej republiky či Zimbabwe je napriek všetkým krokom ECB len sci-fi. No rozklad ochoty európskych politikov urobiť si poriadok vo verejných financiách je viac ako hmatateľný. Viď príklad slovenskej vlády, ktorá napriek prudko rastúcim daňovým príjmom za posledné 3 roky necítila potrebu stlačiť deficit pod 3%. V tomto je ECB spoluvinníkom.

Hospodárske noviny, 24.4.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards