Národný letecký dopravca je krok vedľa

V programovom vyhlásení vlády sa nájde niekoľko dobrých opatrení, veľké kopy balastu a nakoniec aj pár ekonomických podivností. Medzi tie popredné patrí záväzok, že vláda „pripraví podmienky pre zriadenie národného leteckého dopravcu.“

Národný letecký dopravca je krok vedľa

 Dôvod? „(Národný letecký dopravca) zabezpečí pravidelné letecké spojenie Slovenska s najvýznamnejšími leteckými uzlami v Európe a hlavného mesta s regionálnymi letiskami.“ V tomto momente asi otvárate stránku Bratislavského letiska, že kedy sa z neho prestalo lietať. Nie, linky do Madridu (6.), Dublinu (18.), Bruselu (21.), Manchestru (23.), Londýn-Stansted (25.), Atén (30.) , Moskvy-Vnukova (36.),a Londýn-Luton (38.) a Prahy (40.) stále fungujú (v zátvorke poradie veľkosti letiska podľa odbavených pasažierov v Európe v roku 2015). Ani linka na tretie najväčšie letisko sveta, Dubaja, sa zatiaľ skončiť nechystá. Prirátajte si ešte lety na menšie letiská v Berlíne, Ríme, Miláne, Barcelone, z ktorých sa dá viac alebo menej pohodlne dostať na hlavné letiská v regióne.

Komu by nestačilo, tak miesto 22-minútovej jazdy autobusom (pri dobrej premávke) z centra na bratislavské letisko môže zvoliť 45-minútovú jazdu autobusom na rakúsky Schwechat (24.) a využiť tamojšiu ponuku.

V leteckej preprave sú extrémne dôležité úspory z rozsahu – veľa lietadiel, ideálne jedného typu (aby stačila jedna sada náhradných dielov a jeden „typ“ personálu) a prepracovaná sieť vlastných liniek a aliancií s inými dopravcami, aby bol kapitál čo najviac vo vzduchu a aby čo najviac sedadiel bolo obsadených. Každá minúta lietadla na zemi a každé prázdne sedadlo znamenajú utopené tisíce eur. Kto nevydrží tempo, ten zahynie.

Malév, Olympic, Cyprus Airways, Sabena, či Swissair patria medzi najvýznamnejších štátnych dopravcov (tzv. flag carrier), ktoré za posledných 15 rokov neprežili zmenu v sektore. LOT, TAP, SAS, Aer Lingus, ČSA, a ďalší bojovali a bojujú o prežitie. Obzvlášť zaujímavý je v tomto kontexte osud ČSA. Táto spoločnosť za posledných 11 rokov dosiahla zisk len v štyroch rokoch, naviac väčšinu rokov hrubá marža nedokázala pokryť ani len mzdy zamestnancov. Udržiavala sa pri živote predajom nehnuteľností a lietadiel a v lete 2015 vstúpila po Korean Air do spoločnosti aj charterovka Travel Service, čím štátu ostalo už len 20% akcií. Ako chce prežiť slovenský národný letecký dopravca z 1-2-3 lietadlami? Bola by to čierna diera na peniaze až do momentu, kým by to EÚ nezatrhla (Únia štátnu pomoc leteckým dopravcom nevidí veľmi rada).

Najväčšou otázkou však je, prečo sa chce štát hrať na podnikateľa v leteckej doprave a míňať milióny na tento účel? Je povinnosťou sociálneho štátu poskytnúť čo najpohodlnejšie letecké spojenie do všetkých dovolenkových destinácií na svete? Je najväčší problém slovenského podnikateľského prostredia to, že obchodní cestujúci musia ísť o 20 minút dlhšie na letisko do Viedne?

Obávam sa, že odpoveď na tieto otázky vláda hľadať nechce. Pretože ak by začala, tak princíp „hodnota za peniaze“ (ku ktorému sa programové vyhlásenie hlási!) by v tomto prípade dostal riadnu nakladačku. To, že sa v programovom vyhlásení objavuje aj národný vodný dopravca, radšej už ani nejdem rozoberať.

Aktuality.sk, 3.5.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards