Jadro je čisté, ale pomerne drahé (Trend)

 Trend uverejnil 27.4.2016 článok o efektívnosti atomových elektrárni s vyjadrením Martina Vlachynského.

Jadro je čisté, ale pomerne drahé (Trend)

 V prechode na bezuhlíkovú energetiku bude naďalej zohrávať úlohu aj štiepenie atómu

Písať na tridsiate výročie najväčšej jadrovej katastrofy v dejinách ľudstva o úlohe jadrovej energie je trúfalé. Ale určite nie nezmyselné. Najprv k bezpečnosti: doterajšie skúsenosti s jadrovými elektrárňami hovoria o jednej vážnej nehode pripadajúcej na tritisíc rokov fungovania reaktorov. A to vrátane nehody na ostrove Three Mile v USA, kde unikol len zlomok radiácie potrebnej na zvýšenie rizika rakoviny v ľudskom tele. V pomere k dodanej energii tak jadro spôsobuje menej úmrtí ako fosílne zdroje energie, teda ropa, uhlie a plyn, zistil švajčiarsky inštitút Paula Scherrera. To však stále neznamená, že jadrová energetika je aj ekonomicky výhodná.

Celý článok nájdete na webe Trendu

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards