Slovensko bez gastrolístkov? Kažimír chce ich zmenu, odborníci sú radikálnejší (Aktuálne)

Róbert Chovanculiak sa 18.5.2016 vyjadril ku gastrolístkom pre Aktuálne.sk

Slovensko bez gastrolístkov? Kažimír chce ich zmenu, odborníci sú radikálnejší (Aktuálne)

 Minister financií Peter Kažimír si vie predstaviť, že by sa stravné lístky zrušili. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády. "Viem si predstaviť aj digitalizáciu gastrolístkov, to znamená platbu kartou a tým pádom aj zníženie nákladov na obsluhu tohto nástroja," povedal šéf rezortu financií. Zdôraznil, že absolútne podporuje zníženie ziskových marží pre niekoľko firiem, ktoré sa zaoberajú emitovaním gastrolístkov. Finančný príspevok na stravovanie by bol podľa navrhovanej novely oslobodený od dane. "Podporujem jeden trend, a to je to, aby sa stratila hotovosť z pohľadu gastrolístkov, pretože dnes sú stravné lístky akousi ceninou, ktorá nie je úplne regulovaná," upozornil šéf rezortu financií.

Má totiž informácie o falošných stravných lístkoch, aj informácie o tom, ako sa obchádza platenie v hotovosti cez stravné lístky. "To sú trendy, ktoré nie sú úplne v súlade s naším bojom so šedou ekonomikou," dodal Kažimír.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter by debatu o zrušení straveniek posunul na rokovanie tripartity. "Nech sa o tom bavia odborári a zamestnávatelia, lebo aj medzi nimi sú rôzne názory," povedal.

Napríklad Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR je podľa ministra tvrdo proti tomu, aby sa akýmkoľvek spôsobom uvažovalo o zrušení gastrolístkov.

Nerušiť, len upraviť "Možno je to v súvislosti s tým, že tie gastrofirmy sú súčasťou ich zoskupenia," priznal šéf rezortu práce a sociálnych vecí. Ak sa podľa neho odborári a zamestnávatelia dohodnú na riešení v súvislosti s gastrolístkami, ich dohodu bude akceptovať.

Rezort práce pre Aktuálne.sk potvrdil, že nepripravuje zrušenie gastrolístkov. ako informovala Veronika Husárová z tlačového odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ministerstvo na svojom postoji trvá, je ochotné ho však modernizovať a upravovať.

"Za otvorenú považuje minister Ján Richter výšku samotnej maximálnej provízie zo zákona, ktorá bola novelou pred cca desiatimi rokmi upravená na súčasne tri percentá," povedala Husárová.

Finančný príspevok na stravovanie Poslanci za SaS spolu s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom predložili do parlamentu návrh novely Zákonníka práce, ktorý má umožniť zamestnancom zvoliť si namiesto stravovacích poukážok finančný príspevok na stravovanie.

Takýto príspevok by bol vo výške, v akej by zamestnávateľ mal povinnosť prispievať na teplé hlavné jedlo. Finančný príspevok na stravovanie by bol podľa navrhovanej novely oslobodený od dane.

Samostatne zárobkovo činné osoby by si mohli uplatniť daňové výdavky na stravovanie za každý odpracovaný deň formou paušálnych výdavkov vo výške stravného na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách.

Nad peňažnými príspevkami však rezort práce neuvažuje, pretože by to jednak ohrozilo pravidelné zdravé stravovacie návyky (ľudia by ich začali používať aj na iné veci než stravu) a zároveň by to zasiahlo aj stravovacie zariadenia. Okrem toho, ako tvrdí ministerstvo práce, v nevýhode by sa ocitli zamestnanci stravujúci sa v závodných jedálniach, ktorí by o nárok na finančný príspevok prišli.

Odborníci sú proti lístkom, je to prežitok Prežitok a náklady - tak hodnotia analytici stravné poukážky. Podľa nich by v tomto prípade mala nastať výrazná zmena.

"Gastrolístky vytvárajú náklady pre zamestnávateľov, zamestnancov a aj pre poskytovateľov reštauračných služieb. A to bez toho, aby prispievali nejakou výraznou pridanou hodnotou oproti alternatíve s hotovosťou," vysvetlil pre Aktuálne.sk analytik INESS Robert Chovanculiak.

Na druhej strane, profit zostáva u firiem, ktoré vydávajú gastrolístky.

Vo februári musel zasahovať protimonopolný úrad, keď piatim spoločnostiam (Sodexo, Vaša Slovensko, Edenred, Doxx a Chéque Déjeuner) uložil pokutu 2,96 milióna eur za kartelové dohody.

Proti takýmto poukážkam je aj analytik INEKO Martin Reguli.

"V súčasnosti považujem gastrolístky za zbytočný prežitok, ku ktorému majú ľudia najmä istý vzťah, avšak je možné ich nahradiť priamymi platbami zamestnancov," argumentoval Reguli.

Alternatíva menom peniaze Ako ďalej dodáva analytik Reguli, zamestnanci by prechodom z gastrolístkov na peniaze nič nestratili. Nestratia dokonca ani zamestnávatelia, iba firmy vydávajúce tieto poukážky, pre ktoré je súčasný stav výhodný, prízvukuje odborník.

Jednoduchý systém realizácie má byť podľa Chovanculiaka založený na slobodnom rozhodnutí zamestnanca, či chce peniaze, alebo poukážky.

"Pre realizáciu realizáciu tejto alternatívy postačuje v zákone odstrániť povinnosť vydávať pre zamestnancov gastrolístky a ponechať daňové zvýhodnenie aj na hotovosť určenú na stravovanie," uviedol Chovanculiak.

Podľa Reguliho však nie je potrebná hneď zákonná zmena, aj keď priznáva, že mnohí ľudia si na lístky zvykli a nový systém by im mohol spôsobiť komplikácie. "To však nemá byť dôvod na zotrvanie nastavenia, ktoré je zbytočné a v podstate výhodné iba pre istú skupinu podnikateľov, ktorí z toho majú istý biznis," dodal Reguli.

Radovan Kopečný
Aktuálne.sk, 18.5.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards