Štát dáva firmám menej prázdnin (Hospodárske noviny)

Martin Vlachynský kritizoval 24.5.2016  podstatu investičných stimulov v článku od Lucií Vankovej z Hospodárskych novín. 

Štát dáva firmám menej prázdnin (Hospodárske noviny)

 Rok 2010: Štát rozdal na pomoci firmám a ľuďom viac ako 450 miliónov eur. A to či už z eurofondov alebo z vlastného vrecka. Dve tretiny z toho rozdal priamo - formou dotácií a rôznych grantov. Ďalšiu tretinu odpustil firmám na daniach. Dnes je situácia iná. Vláda síce rozdáva približne rovnako veľa, no firmy posiela na daňové prázdniny omnoho menej ako pred piatimi rokmi.

Odborníci nesúhlasia
Z celkovej sumy 446 miliónov, ktoré štát rozdal minulý rok, tvorili úľavy iba 15 percent. Naopak, priame dotácie a granty sa nafúkli až na 85 percent. Podnikatelia by však uvítali, ak by im vláda viac odpúšťala na daniach. Tvrdia, že sa to viac oplatí aj štátu. "Nie je dôvod na to, aby štát dával podnikateľom niečo dopredu. Ekonomický zmysel má skôr to, ak sa štát vzdá budúcich výnosov z daní po tom, ako firma reálne vytvorí zisk," povedal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský. Podľa analytika INESS Martina Vlachynského nie je forma pomoci vôbec rozhodujúca. "Je lepšie liečiť zlomenú nohu pijavicami, alebo sódou bikarbónou? Investičné stimuly sú vždy úradníckym vyberaním víťazov, ktorým sa ostatní podnikatelia poskladajú na časť ich investície," hovorí odborník.

Podľa analytičky Poštovej banky Dominiky Ondrovej je pre ekonomiku jedno, či štát poskytne investičnú pomoc vo forme priamych dotácií alebo daňových prázdnin. "Obe formy pomoci majú za cieľ zatraktívniť existujúce prostredie pre zahraničného investora."

Firmy chcú reformy
Odborníci však poukazujú aj na negatíva, ktoré so sebou štátna pomoc prináša. Stimuly síce pomáhajú pritiahnuť investorov zo zahraničia, no často za cenu negatívneho vplyvu na malé a stredné firmy. Oveľa zmysluplnejšie, ako platiť vybraným firmám nákup strojov, výstavbu hál alebo platy ich zamestnancov, je plošne zlepšovať podnikateľské prostredie, myslí si Kremský. Napríklad znížením firemnej dane, dopĺňa Vlachynský. K tomu sa však už vláda zaviazala v programovom vyhlásení. Klesnúť má na 21 percent. Biznis by ďalej uvítal, ak by štát väčšmi podporoval napríklad výstavbu diaľnic a rekonštrukciu ciest.

Lucia Vanková
Hospodárske noviny, 24.5.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards