Istoty zabalené v alobale (.týždeň)

.týždeň zverejnil 4.6.2016 komentár Mariána Leška s vyjadrením Martina Vlachynského na margo efektívnosti dotácií podporujúcich ťažbu uhlia. 

Istoty zabalené v alobale (.týždeň)

 Príbeh Vladimíra Jánoša, bývalého poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a okresného predsedu Smeru-SD, je sčasti akoby súčasťou červenej knižnice a sčasti ťažko uveriteľnej detektívky. No v niečom je príznačný pre vládnutie Smeru.

.koncom roku 2015 malo veľký ohlas zverejnenie videa, ktoré s Ivetou Jánošovou nakrútil jej vtedajší právny ,,poradca". Ten podal aj trestné oznámenie, lebo z vyjadrení manželky Vladimíra Jánoša vyplynulo podozrenie, že poslanec parlamentu a funkcionár Smeru sa dopustil závažného trestného činu týkajúceho sa domáceho násilia. Hoci podľa zákona mal vyšetrovateľ spolu s prokurátorom do mesiaca rozhodnúť, či vo veci začne trestné stíhanie, alebo ho odmietne, ani v polovici mája 2016 nebolo známe žiadne rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní. Na otázky novinárov, prečo za pol roka príslušné orgány nerozhodli, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová oznámila, že ,,vec nie je doteraz ukončená, pretože sa vykonávajú vyšetrovacie úkony - preto nebudeme poskytovať bližšie informácie". Pripomína to viaceré ďalšie prípady, v ktorých boli orgány v trestnom konaní extrémne dlho ,,činné" najmä preto, aby nemuseli vysvetľovať, prečo sú nečinné.

.peniaze balil a prebaľoval

Pre verejnosť sa príbeh Vladimíra Jánoša začal v marci 2015, keď sa v bulvárnych médiách objavil prepis toho, čo v domácej hádke povedal svojej manželke Ivete. Bolo to čítanie iba pre silnejšie povahy, lebo miera brutality a vulgárností v nich bola až šokujúca. Na konci prepisu bola pripojená poznámka, že ,,k dispozícii je autentická nahrávka odoslaná generálnemu prokurátorovi ako podnet". Na otázku novinárov, či je prepis pravdivý, poslanec Vladimír Jánoš odpovedal v tom zmysle, že sa s ním nestotožňuje. Hovorca trenčianskej prokuratúry Marián Sipavý potom zverejnil, že ,,Ing. Iveta J. podala na Krajskú prokuratúru Trenčín trestné oznámenie na svojho manžela pre podozrenie zo zločinu týrania blízkej osoby a zverenej osoby". Vladimír Jánoš sa dostal na štyri dni do cely predbežného zadržania a po zaplatení kaucie 20-tisíc eur ho vyšetrovali na slobode. Súd ho neposlal do vyšetrovacej väzby ani po tom, keď sa podľa vyšetrovateľa preukázalo, že Vladimír Jánoš sa snažil vyhnúť naplánovanému výsluchu sfalšovaným potvrdením o práceneschopnosti. Generálna prokuratúra dala podnet na mimoriadne dovolanie, ale vtedajší minister spravodlivosti Tomáš Borec ho nepodal. V tom čase už bol Vladimír Jánoš exposlancom, lebo svojho mandátu sa vzdal. V novembri 2015 bolo zverejnené video, na ktorom Iveta Jánošová odpovedala na otázky svojho ,,poradcu" Ivana Katrinca. Hneď na začiatku rozhovoru o svojom manželovi povedala: ,,Ako sa stal poslancom Národnej rady, tak sa začal stýkať s pánom Čičmancom, generálnym riaditeľom Hornonitrianskych baní. Boli chvíle, keď v hnedom vrecku, podobnom ako na pečivo, doniesol domov veľké množstvo bankoviek, bolo to ešte v korunách.

Vždy mi hovoril, že takto sa zarába...Nosil to asi v takých trojmesačných intervaloch." Podľa nej pravidelná donáška peňazí do domu trvala od roku 2006 až do roku 2013. Jej manžel si preto musel kúpiť počítačku bankoviek, ,,lebo už mal problém ich zrátať". Na otázku, ako vie, že ich nosil od majiteľa Hornonitrianskych baní, Ivana Jánošová tvrdila, že to vie od manžela: ,,Povedal mi, že ide za Čičmancom, lebo mu je dlžný a potom už prišiel s hotovosťou - balíkmi peňazí." Na ďalšiu otázku, či bola fyzicky pri tom, keď ich priniesol, potvrdila, že bola, lebo jej manžel balil peniaze do alobalu: ,,Ja som dávala ten alobal a on ich dôkladne a starostlivo balil. Ešte podotýkam, že ich aj prebaľoval v časových intervaloch, keď alobal zostarol." Krátko po zverejnení videa právny zástupca Ivety Jánošovej Ivan Pecník poslal médiám jej list, ktorým Ivana Katrinca žiadala o okamžité stiahnutie videa: ,,Nikdy som nedala súhlas na jeho zverejnenie. Na tento rozhovor ma naviedol. Ako som sa neskôr dozvedela, jeho cieľom bolo s nahrávkou obchodovať. Dištancujem sa od tejto iniciatívy, ako aj od obsahu nahrávky. V tom zmysle som vypovedala aj na polícii."

.skryté dotácie pre bane

Reakcia médií na to, že Iveta Jánošová takto detailne opísala, ako jej bývalý manžel nosil domov obrovské sumy peňazí, boli prekvapujúco vlažné.

Mnohí v jej vyjadreniach videli len pokračovanie rodinného sporu a na ďalších veľmi zapôsobilo, že samotná pani Jánošová sa dištancovala ,,od obsahu nahrávky". Podstatné však bolo niečo iné - či existovali fakty a skutočnosti, z ktorých by jednoznačne vyplynulo, že to, čo sa podľa video výpovede Ivany Jánošovej dlhé roky dialo, sa diať nemohlo. Obrovské sumy peňazí údajne Vladimír Jánoš, bývalý okresný predseda Smeru-SD a poslanec parlamentu, dostával od riaditeľa a zároveň majiteľa Hornonitrianskych baní. Od človeka, ktorý zas dostával štátne dotácie od vlády. Keď Inštitút finančnej politiky v roku 2011 (za vlády Ivety Radičovej) kritizoval, že dotácie boli príliš vysoké a ekonomicky neopodstatnené, Hornonitrianske bane vydali stanovisko, podľa ktorého v rokoch 2007 až 2009, teda v čase prvej vlády Roberta Fica, vládna dotácia predstavovala ,,v priemere cca 4 mil. eur za rok". A že v porovnaní s dotáciami pre zahraničných investorov mohol byť príspevok pre bane aj oveľa vyšší. Je pravda, že dotácie mohli byť aj podstatne nižšie až žiadne, lebo ich udelenie záviselo iba a len od politického rozhodnutia vlády. Podľa komentára, ktorý sformuloval Inštitút finančnej politiky v roku 2011, bolo vládne rozhodnutie o dotovaní baní ekonomicky neracionálne: ,,Mesačná podpora na baníka je vyššia ako jeho mzda. Inými slovami, ťažká a nebezpečná práca baníka v súkromnej spoločnosti, ktorej činnosť má negatívny vplyv na životné prostredie, je plne dotovaná obyvateľstvom." Ekonomický redaktor Konštantín Čikovský neskôr spočítal, že od roku 2005 až doteraz dostali Hornonitrianske bane skryté dotácie vo výške ,,približne tri - štvrte miliardy eur". Príbeh skrytých dotácií sa tým neskončil. V marci 2015 prijala druhá vláda Roberta Fica nenápadné uznesenie o tom, že je potrebné ,,pokračovať v podpore výroby elektriny z domáceho uhlia vo všeobecnom hospodárskom záujme do roku 2030". Na základe tohto uznesenia v septembri 2015 podpísal minister hospodárstva Vazil Hudák rozhodnutie, ktorým Slovenským elektrárňam fakticky uložil ,,vyrábať od roku 2017 do roku 2030 elektrinu z domáceho uhlia v objeme 1 528 GWh ročne". Ako skonštatoval Konštantín Čikovský, ,,Ficova vláda jedným rozhodnutím ministerstva hospodárstva z 2. septembra 2015 dala Hornonitrianskym baniam nárok na nepriamu pomoc minimálne jeden a pol miliardy eur. Ide o dohodu na 14 rokov, pričom ročná podpora sa už teraz prehupla vysoko nad sto miliónov eur." Analytik INESS Martin Vlachynský k tomu poznamenal, že ,,ak by sa vláda (tretia Ficova - pozn.M.L.) chcela správať zodpovedne, tak podporu ťažby čo najskôr zruší". Keď Iveta Jánošová tvrdila, že bola pri tom, keď jej manžel nosil domov ,,v takých trojmesačných intervaloch" veľké sumy, tak sa nedá povedať, že je to vylúčené. Teda, že by nemal kto a ani prečo dávať okresnému predsedovi Smeru a poslancovi vládnej strany milióny.

.prosperujúci vlastník Nespochybniteľným faktom je, že poslanec Jánoš disponoval oveľa väčším majetkom, než bol jeho priznaný príjem. Ako člen parlamentu v majetkovom priznaní uvádzal len príjmy z verejnej funkcie, no iba cena hodiniek, ktoré nosil na ruke, prevyšovala jeho celoročný priznaný príjem z poslaneckej funkcie. Jeho manželka to na videu opisovala tak, že ,,už v roku 2010 disponoval obrovským množstvom peňazí. Zabezpečil si obrovskú vilu v Bratislave, ktorú prerábal. Vytrhol drevené parkety, kúpil taliansky mramor či krištáľové lustre, prosto všetko nanovo." V roku 2011 médiá zaznamenali, že poslanec Jánoš pri nehode rozbil luxusné auto značky Audi, ale vzápätí sa objavil v novom, ešte drahšom modeli - limuzíne Audi S8T. Podľa odborníkov išlo o jeden z najdrahších a najreprezentatívnejších modelov nemeckej automobilky. Na otázku, či auto vlastní, tvrdil, že ,,ide o firemné auto tej firmy, kde som majoritným vlastníkom". Okrem vily disponoval aj luxusným bytom, v ktorom - podľa týždenníka Plus 7 dní - pri domovej prehliadke našla polícia veľkú zbierku legálne držaných zbraní, ale aj približne 30-tisíc eur v hotovosti. Nielen auto, ale aj nehnuteľnosti oficiálne patrili firme Nertex, s. r. o., ktorej spoločníkom sa stal v novembri 2010. Lenže táto firma neprosperovala. Napríklad v roku 2014 bola úspešná iba v tom, že znížila stratu o 36 percent, takže nebola v mínuse 87,7 tisíca, ale ,,iba" 53,8 tisíca eur. Spoločnosť, ktorá mala v roku 2012 a 2013 jediného zamestnanca a jej ročné tržby sa pohybovali pod hranicou 90-tisíc eur, zjavne nemala zdroje a možnosti na to, aby mala na luxusné autá a nehnuteľnosti, ktoré poslanec Vladimír Jánoš užíval. Čím vznikol faktický základ pre dôvodné podozrenie, že zdroj jeho bohatstva nebol legálny. Minister vnútra Robert Kaliňák prípad Vladimíra Jánoša komentoval tak, že všetko sa vyšetruje: ,,My sa tu snažíme dopátrať cez vypočúvanie ďalších ľudí o tom, čo sa stalo." A neodpustil si ani poznámku: ,,Pokiaľ ja som si všimol, pani Jánošová všetko poprela." Okolnosť, že pani Jánošová sa od svojich tvrdení dištancovala, treba brať s rezervou. Ona sama totiž na videu porozprávala, ako v roku 2005 odvolala trestné oznámenie, že ju manžel týra. Vladimír Jánoš ju vtedy presvedčil, aby pred predsedom Smeru tvrdila, že si všetko iba vymyslela. O stretnutí s Robertom Ficom povedala:

,,Išli sme za ním s tým, že som stiahla trestné oznámenie, ktorého sa manžel veľmi bál, lebo mal ísť do parlamentu. Už to mal možno sľúbené od pána premiéra, tak sa chcel očistiť. A ešte podotýkam, že povedal: Ty si obyčajná predavačka, tebe to vadiť nebude, ale ja budem mať možnosť byť verejne činná osoba. Urob to pre mňa, sprav to. Povedz mu, že si si to vymyslela, všetko. To bol taký tlak na mňa z jeho strany. Ja som sa vtedy bála, do akej situácie som sa dostala, tak som urobila, čo mi vždy povedal." Po desiatich rokoch od tohto ,,odvolania" dospela prokuratúra k záveru, že Vladimír Jánoš od roku 2003 do roku 2015 spôsoboval manželke a dcére vážnu ujmu:,,Týral blízke osoby spôsobujúc im psychické utrpenie ponižovaním, urážaním, vyvolávaním strachu a stresu, citovým vydieraním a iným správaním, ktoré ohrozovalo psychické zdravie." Aj z toho je očividné, že pani Jánošová je oveľa dôveryhodnejšou svedkyňou vtedy, keď niečo tvrdí, a nie vtedy, keď sa od obsahu svojich tvrdení dištancuje. * ----- .marián Leško Narodil sa v roku 1954 v Prešove, vyštudoval filozofiu a históriu, ako publicista pôsobil v Novom slove, v Pravde, v SME a v Trende. V súčasnosti spolupracuje s Nadáciou Zastavme korupciu, ktorú založili Miroslav Trnka a Michal Bláha.

Marián Leško
.týždeň, 4.6.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards