Klesá nezamestnanosť. Máte šancu na lepší plat či iné benefity? (Trend)
Radovan Ďurana 30.5.2016 vysvetľoval efekt investičných stimulov na "preťahovanie" zamestnancov pre denník Sme.
Na úradoch práce v súčasnosti ostali najmä ľudia, ktorí dlhší čas nepracovali, chýbajú im pracovné návyky a pre firmy tak nie sú príliš zaujímaví.
BRATISLAVA. Aké dostávate od zamestnávateľ benefity? Máte 13. či 14. plat? Žiadať zamestnávateľa o zvýšenie platu nekončí vždy pozitívnou odpoveďou. Zamietané odpovede dostávajú ľudia najmä v čase, keď je nezamestnanosť vysoká a firma si namiesto pracovníka s vysokými požiadavkami môže vybrať iného.
V súčasnosti sa však nezamestnanosť na Slovensku pohybuje na úrovni 9,6 percenta a blíži sa tak k číslam z predkrízového obdobia. Podľa premiéra Roberta Fica by mala nezamestnanosť do konca roka klesnúť dokonca pod 9 percent a podľa odborníkov je tento predpoklad reálny.
Kradnutie zamestnancov
Na úradoch práce v súčasnosti ostali najmä ľudia, ktorí dlhší čas nepracovali, chýbajú im pracovné návyky a pre firmy tak nie sú príliš zaujímaví.
„Momentálne cítime, že sa opakuje situácia z obdobia pred krízou, ktorá bola pred rokom 2009. Evidovali sme vtedy, ako aj teraz, relatívny nedostatok vhodných kandidátov na otvorené pozície,“ hovorí manažérka Grafton Slovakia Katarína Bobotová.
Pri nedostatku vhodných ľudí na trhu sa tak firmy podľa odborníkov snažia udržať svojich zamestnancov - najmä tých, ktorí majú nejakú špecifikáciu alebo skúsenosti. Nechcú totiž, aby im ho „ukradla“ iná spoločnosť.
„Je bežnou praxou zamestnávateľov udržať si zamestnanca, ktorý prejaví záujem odísť za inou, často finančne a benefitne zaujímavejšou pozíciou. Vtedy musí súčasný zamestnávateľ pristúpiť k tomu, že konkurenčnú pracovnú ponuku dorovná, pripadne prevýši. Dosť často je riešením povýšenie zamestnanca, ktoré uspokojí nielen jeho finančné, ale aj kariérne chute,“ vysvetľuje Bobotová.
Nejde o úplne novú situáciu, s klesajúcou nezamestnanosťou sa však ochota zvyšovať platy zamestnancom rozširuje do viacerých sektorov a firiem.
Najochotnejší sú za ľudí priplatiť si napríklad IT firmy, ktoré posledné mesiace trpia akútnym nedostatkom kvalitných zamestnancov.
Rovnako je čím ďalej, tým vyšší dopyt po ľuďoch z oblasti finančníctva.
Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu je práve preťahovanie zamestnancov jeden z dôvodov, pre ktorí by sa mala vláda vyvarovať investičných stimulov, vďaka ktorým dochádza k preťahovaniu a preplácaniu zamestnancov za pomoci štátu.
Rastú aj nízke platy
Zvyšovať platy sú nútené aj výrobné spoločnosti, najmä z automobilového, elektrotechnického, chemického či strojárskeho priemyslu. A to nielen ľuďom na vysokých pozíciách.
Čoraz viac sú firmy ochotné zvyšovať platy aj ľuďom na nízkych či zle platených pozíciách. S rastom ekonomiky sa vytvárajú totiž nové pracovné miesta, na ktoré firmy nevedia pozháňať dostatok ľudí.
„Chýbajú predovšetkým výrobní zamestnanci. V niektorých firmách vzrástli platy na týchto pozíciách až o 15 percent,“ hovorí Jiří Halbrštát, manažér marketingu a náboru Manpower Slovensko. Okrem toho zamestnancom ponúkajú množstvo benefitov ako príspevky na cestovanie či vyššie príspevky na obedy.
Nie každý pokus o vyšší plat však musí byť úspešný. Podľa Bobotovej niektorí zamestnávatelia aj napriek nedostatku skúsených kandidátov si vo firme z princípu neradi udržiavajú „dupajúcich si“ zamestnancov.
„Je to otázka prirodzenej lojality u zamestnávateľa. Navyše rôzne štúdie potvrdzujú, že zamestnanec, ktorý si dupol, do pol roka aj tak vyhľadá a nájde uplatnenie mimo danej spoločnosti,“ dodáva.