Veľké porovnanie zárobkov v 50 profesiách: Tento rebríček vás nepoteší (Pluska)

Radovan Ďurana 31.5.2016 vysvetľoval vzťah medzi rastom miezd a produktivity práce pre Plusku.

 Veľké porovnanie zárobkov v 50 profesiách. Tento rebríček vás nepoteší Bratislava - Slovensko má za sebou roky ekonomického rastu, priemerné zárobky stúpajú. No porovnanie našich výplat s českými, no najmä s nemeckými vyznieva žalostne. Za tú istú prácu berú Nemci aj štyrikrát viac ako my. Kedy dobehneme Nemecko? Kým v susednom Česku sú zárobky asi o desatinu vyššie ako u nás, rozdiel medzi mzdou Slováka a Nemca je priepastný. A zdá sa, že v tomto storočí sa to nezmení. Vyjadrenia odborníkov vás poriadne schladia. Dôvod je jasný. "Nemecká ekonomika je podstatne rozvinutejšia. Nemecký HDP na obyvateľa je po očistení o cenovú úroveň viac ako 1,5-krát vyšší ako slovenský. Reálna produktivita za odpracovanú hodinu je v Nemecku v priemere viac ako 3-krát vyššia ako na Slovensku," vysvetľuje fakty analytik Andrej Arady. Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) tvrdí, že k bohatstvu sa musí každá krajina prepracovať.

Trvá to dlho a náskok Nemecka či Švajčiarska jednoducho nedobehneme nikdy.

Vyššie platy podľa neho prinesie Slovákom len konkurencia zamestnávateľov.

Príkladom je Jaguar, ktorý avizuje o čosi vyššie mzdy ako iné slovenské automobilky. "Vyššia platová úroveň znamená aj rast kúpnej sily. Keby Jaguar hneď nasadil mzdy ako v Anglicku, neznamená to, že holič na Slovensku by si mohol účtovať toľko isto ako holič v Londýne, lebo kúpna sila Slovenska sa jedným Jaguarom zmení veľmi málo. Potrebujeme stovky Jaguarov," hovorí Ďurana. Keď závidíme Nemcom ich štvorciferné sumy na výplatných páskach, zväčša nemyslíme na to, koľko ich stojí bývanie, návšteva lekára alebo štúdium na vysokej škole. "Spravidla platí, že v krajinách, kde sú mzdy v porovnaní s tými našimi astronomické, sú aj náklady na život podstatne vyššie. V Česku je síce celková cenová úroveň o niečo nižšia ako u nás, no v Nemecku je až zhruba dvojnásobná," pripomína analytička Dominika Ondrová. Napriek vysokým zárobkom nie je záujem našincov o Nemecko až taký vysoký. Vlani ich tam oficiálne žilo 21-tisíc, čo je približne štyrikrát menej, ako je počet Slovákov vo Veľkej Británii.

Máme vôbec šancu? Trom odborníkom sme položili rovnaké otázky. Ich odpovede vás nepotešia.

Máme šancu dobehnúť nemecké mzdy?

Andrej Arady, analytik VÚB banky "Keď chceme dobehnúť nemecké platy, musí dobehnúť nemeckú úroveň aj naša ekonomika a produktivita práce. Pri súčasných trendoch by Slovensko dobiehalo nemeckú ekonomiku stovky rokov."

Dominika Ondrová, analytička Poštovej banky "To, aby sme sa priblížili nemeckým platom, považujeme v súčasnosti za nereálne."

Radovan Ďurana analytik INESS "Vysoké mzdy dokáže priniesť len veľká konkurencia zamestnávateľov. Pre zamestnancov nie je lepší stav, ako keď o nich súťažia 

Kým slovenský učiteľ zarobí 831 eur, jeho nemecký kolega má v priemere 4 715 eur

Pluska, 31.5.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards