Ekonomika napreduje, učitelia dostanú zlomok. Francúzskym kolegom môžu závidieť (Aktuálne.sk)

 Aktuálne.sk uverejnilo 5.6.2016 článok o raste platov učiteľov vo Francúzku s vyjadrením Radovana Ďuranu o potencionálnej možnosti zvýšenia platu slovenských učiteľov o tretinu za predpokladu zníženia štátnych úradníkov o tretinu. 

Ekonomika napreduje, učitelia dostanú zlomok. Francúzskym kolegom môžu závidieť (Aktuálne.sk)

 08:00 PARÍŽ, BRATISLAVA - Francúzskym učiteľom bude tamojšia vláda výrazne zvyšovať platy. Od januára 2017 si prilepšia o stovky eur, v závislosti od odpracovaných rokov. Aj ročné odmeny budú vyššie. Pre viac peňazí pritom pedagógovia v krajine štrajkov nemuseli ani vyjsť do ulíc. Prečo to vo Francúzsku ide a na Slovensku je to také zložité?

  Ekonomické ukazovatele nahrávajú Slovensku - máme nižší deficit aj dlh verejných financií, vyššie tempo ekonomického rastu. Zvýšiť platy učiteľom tento rok sa však podarí len o 6 percent, čo pri platoch okolo 800 eur predstavuje v hrubom 48 eur. V čistom si tak slovenskí pedagógovia prilepšia o 34 eur.

Ak by sa podarilo znížiť počet štátnych úradníkov o 10 percent, na platy pre učiteľov by sa našlo ľahko. "Mohli vzrásť o tretinu," odhaduje ekonóm Radovan Ďurana z INESS.

Niečo pridali, učitelia ale chceli viac Požiadavky učiteľov, ktorí štrajkovali pred voľbami, hovorili o sume 100 až 140 eur, v závislosti od platovej triedy. Okrem odborárov a odborníkov na školstvo, vyzývali na "razantné" zvýšenie platov aj samotní analytici z inštitútu pri rezorte školstva.

 Aby krajina napredovala v oblasti vzdelávania, pridať treba nielen dlhoročným, ale aj mladým učiteľom.

"Kým na Slovensku zarábali učitelia v roku 2013 iba 57 percent priemerného platu zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním, priemer v krajinách OECD bol 80 percent," písali analytici z Inštitútu vzdelávacej politiky. Zároveň však dodali, že ich platy rástli viac ako tie v iných odvetviach.

K zvyšovaniu platov slovenských učiteľov, ktoré sú v štatistikách najnižšie spomedzi členov EÚ, vyzýva Slovensko aj OECD.

Vláda po voľbách nakoniec odklepla zvýšenie o 6 percent od budúceho roka. Minister školstva Peter Plavčan (nom. SNS) ráta s postupným zvyšovaním miezd aj v ďalších rokoch.

Francúzi netrochária, zvyšujú výrazne Francúzski učitelia nemuseli ani vyjsť do ulíc, aby im vláda navýšila platy. Pedagógovia vo Francúzsku sú síce platení horšie ako ich kolegovia v Nemecku či Británii, stále sú však blízko priemeru OECD.

Zvyšovanie miezd bude aj u nich progresívne. Od januára 2017 o 50 eur mesačne viac ako v súčasnosti, v ďalšej vlne o ďalších 100 eur viac.

Stážisti a učitelia na začiatku kariéry budú mať platy vyššie o 1400 eur za rok .

 Učitelia budú mať počas kariéry štyri hodnotiace pohovory. Tí najúspešnejší budú odmenení navyše, podľa zásluhovosti. Ročné odmeny pedagógov materských škôl sa zvýšia na úroveň kolegov zo základných a stredných škôl - teda na úroveň 1200 eur.

"Zvýšením sa podarí zatraktívniť povolanie a dostať sa nad úroveň OECD," povedala ministerka školstva Najat Vallaud-Belkacem. Podľa nej je cieľom, aby to francúzski učitelia dotiahli na tých nemeckých.

V krajine, ktorá prežíva sociálnu krízu a má problémy aj s obrátením krivky nezamestnanosti, bude revalorizácia platov učiteľov stáť celkovo miliardu eur do roku 2020. Kritici hovoria, že takéto zvýšenie platov učiteľov je "kupovaním" si učiteľských hlasov, len rok pred prezidentskými voľbami. Slovensko deficit štátneho rozpočtu v roku 2015 - 2,74 percent verejný dlh v roku 2015 - 52,3 percent ekonomický rast v roku 2015 3,5 percent, predpoklad na rok 2016 3,2 percent Plat slovenského učiteľa pri nástupe je 613,50 eur a príplatok pre začínajúceho zamestnanca 37 eur. Najvyšší funkčný plat, ktorý môže učiteľ po 32 rokoch praxe v slovenskom regionálnom školstve dosiahnuť, je 1250 eur. Skladá sa z tarify 12. platovej triedy 840 eur (po 2. atestácii) a z rôznych príplatkov. Podľa ministerstva školstvá má tretina učiteľov priemerný plat 1000 eur mesačne.

Francúzsko deficit štátneho rozpočtu v roku 2015 - 3,8 percent verejný dlh v roku 2015 - 97 percent ekonomický rast v roku 2015 - 1,1 percent, predpoklad na rok 2016 1,3 percent Plat francúzskeho učiteľa na začiatku kariéry je 1616 eur. Po dvoch rokoch praxe 2000 eur, po desiatich najmenej 2 292 eur, po 20 rokoch 2 834 eur a po 30 rokoch kariéry medzi 3 218 a 3626 eur.

Zdroj - Eurostat, IVP pri MŠ SR, Education.gouv.fr

vc
Aktuálne.sk, 5.6.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards