Brexit pomôže slovenskej vláde splniť predvolebný sľub (Hospodárske noviny)

 Radovan Ďurana vysvetľoval  11.7.2016 vplyv regulácií na rast HDP pre Hospodárske noviny. 

Brexit pomôže slovenskej vláde splniť predvolebný sľub (Hospodárske noviny)

Do roku 2020 dosiahneme v životnej úrovni 85 percent priemeru Európskej únie. Takýto cieľ si dala strana Smer-SD ešte pre parlamentnými voľbami. Dnes sa z podobnej životnej úrovne tešia susedia Česi, kým Slováci dosahujú zatiaľ len 77 percent európskeho priemeru.

Predvolebný sľub sa môže premiérovi Robertovi Ficovi splniť jednoduchšie než zrejme predpokladal. A to kvôli odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Keď z hry vypadne bohatší hráč, Slovensko sa v európskom rebríčku automaticky posunie vyššie. "Keďže rozširovanie je asi nepravdepodobné, rýchlejší posun smerom nahor môže byť práve eventuálny odchod Spojeného kráľovstva," hovorí analytik ČSOB Marek Gábriš.

No dosiahnuť stanovený cieľ by pre nás bolo zrejme reálne aj bez odchodu Veľkej Británie. Pomôže nám silný ekonomický rast, zlepšujúci sa trh práce, aj nízka inflácia, hovorí Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne. K rýchlemu ekonomickému napredovaniu však politici prispieť nemusia. "Hrubý domáci produkt vytvárajú podnikatelia a pracujúci. Politici však dokážu zlými reguláciami hospodársky rast brzdiť," upozorňuje analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

 Barbara Zmušková
Hospodárske noviny, 11.7.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards