Firmám štát prikazuje dávať ľuďom viac, sám im príspevky a dávky nezvyšuje (Sme)

 Róbert Chovanculiak komentoval 5.8.2016 zmeny životného minima vo vzťahu k rastom nákladov domácnosti pre denník Sme. 

Firmám štát prikazuje dávať ľuďom viac, sám im príspevky a dávky nezvyšuje (Sme)

 Ak by štát zmenil pravidlá, prilepšili by si rodiny aj ťažko zdravotne postihnutí.

BRATISLAVA. Minimálna mzda by od januára mala vzrásť o 30 eur. Od roku 2013 je to piatykrát, čo budú firmy po nariadení vlády zvyšovať platy tým najchudobnejším. Dokopy im mzdy za ten čas stúpli takmer o sto eur, a to z 337 eur na 435 eur (tie by mali dostávať od nového roka).
Opačná je situácia pri príspevkoch, ktoré Slovákom posiela štát. Tie sa totiž už od júla 2013 nezvyšovali.

Meniť pravidlá neplánujú
Výška rôznych príspevkov sa totiž odvíja od životnému minima. To je už viac ako tri roky na úrovni približne 200 eur.
„Rast ekonomiky, s tým spojený zvýšený výber daní, odvodov a rôznych poplatkov sa tak nijako nevracia ľuďom, ale zostáva vláde na pochybné projekty a neodpustím si - na daňové vratky Bašternákovi a spol.,“ napísal vo svojom blogu exminister práce Jozef Mihál.
Prečo je to tak? Štát ľuďom nedáva viac, pretože už mesiace na Slovensku nerastú ceny. Výška životného minima sa totiž podľa zákona odvíja aj od inflácie. Slovensko je však už viac ako tri roky v deflácii.
Ministerstvo práce pravidlá zvyšovania životného minima meniť neplánuje. Odvoláva sa na zmenu, ktorú urobilo už v roku 2014. Novelou vtedy zabezpečilo, aby sa minimum s defláciou neznižovalo, ale ostalo na rovnakej úrovni.
Analytik INESS Róbert Chovanculiak tvrdí, že za posledné roky sa životné náklady ľudí výrazne nemenili, a tak neexistuje tlak na zvyšovanie životného minima.

Hovorca rezortu práce Michal Stuška dodáva, že výška životného minima, ako aj príspevkov pre ľudí zastala len načas. „Z aktuálnych prognóz IFP by sa životné minimum mohlo valorizovať už v budúcom roku,“ hovorí Stuška. Podobné očakávania však mali odborníci už aj vlani, ceny nakoniec rásť nezačali.

Menej pre rodiny
Viac od štátu aj tento rok tak nedostane približne milión ľudí. Na porovnanie minimálnu mzdu dostáva podľa odhadov necelých 200-tisíc Slovákov.

Výška životného minima ovplyvňuje napríklad výšku rodičovských dávok, ako je prídavok na dieťa (23,52 eura) či rodičovský príspevok (203,2 eura). Meniť sa nebude ani daňový bonus (21,4 eura).
Preto, že sa už tretí rok nezvyšovala suma životného minima, sa napríklad hendikepovaným vôbec neoplatí pracovať. Viaceré kompenzačné dávky, z ktorých žijú, sa totiž odvíjajú práve od tejto sumy.

Na ilustráciu, aby hendikepovaný dostal napríklad príspevok na stravovanie, jeho príjem nesmie byť vyšší ako trojnásobok životného minima. To je v súčasnosti zhruba 600 eur. Táto suma sa už roky nemení, no čo sa mení pravidelne, je výška minimálnej mzdy. Ak by teda niekto zarábal minimálnu mzdu 435 eur a dostával priemerný invalidný dôchodok vo výške približne 200 eur, nárok na príspevok by mu nevznikol.

Michaela Kušnírová
Sme, 5.8.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards