Richter má bič na nezamestnaných (Hospodárske noviny)

 Hospodárske noviny uverejnili  19.8.2016 na svojom finančnom portály - Finweb článok o plánovaných zmenách v pravidlách evidencie nezamestnaných s komentárom Róberta Chovanculiaka. 

Richter má bič na nezamestnaných (Hospodárske noviny)

 Nezamestnaní, ktorí nestoja o prácu, nemajú čo robiť na úradoch práce. Presne to si myslí minister práce Ján Richter. Do konca nového roka by preto mala byť pripravená novela, ktorá sprísni pravidlá. Odborníci však namietajú, že situáciu na pracovnom trhu to zrejme nevylepší.

Budú ich monitorovať
Úrady práce evidujú takmer 300-tisíc nezamestnaných. Úradníci by im po najnovšom mali intenzívnejšie ponúkať voľné pracovné miesta. Ak ich odmietnu, budú okamžite vyradení z evidencie. Tvrdí to ministerstvo práce, ktoré pripravuje novelu. Jej presné znenie by mali zverejniť do konca tohto roka. Spomínané praktiky podľa zamestnávateľov fungujú už v súčasnosti, podľa viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislava Machunku majú firmy iný problém. Noví zamestnanci, ktorí prídu do práce z úradov, sa schválne nechávajú vyhodiť, aby sa neskôr mohli naspäť zaevidovať. Rezort práce tento problém priznáva a tvrdí, že nájde riešenie aj na to. "V roku 2015 prišlo na úrady práce celkovo 241-tisíc uchádzačov. Z toho 40-tisíc, ktorí z evidencie odišli na pracovný trh, sa do troch mesiacov zaevidovali znovu," upozornil Richter. Podľa neho sa vyše 3-tisíc vrátilo už po siedmich dňoch. To, ako chce tento problém ministerstvo vyriešiť, zatiaľ nie je známe.

Obavy zo zlého fungovania
Analytik Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti sa obáva, že vláda novou legislatívou bude iba znižovať mieru nezamestnanosti. Podľa neho treba v prvom rade vymyslieť spôsob, ako ľudí dohnať do práce. Zákon rieši tento problém len spolovice. To, že ľudia nebudú evidovaní na úradoch práce však neznamená, že budú ihneď utekať do firiem. "Novela by mala tiež obsahovať presné informácie o evidovaných, či sú tam, lebo majú zdravotné postihnutie, exekúciu alebo sa starajú o svojich rodičov. Vláda potrebuje vedieť konkrétne dôvody, prečo sú ľudia na úradoch, až potom bude vedieť zakročiť," vysvetlil. Pochybnosti o fungovaní nových pravidiel na úradoch má aj primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko. Okres má v súčasnosti najvyššiu nezamestnanosť na Slovensku. Primátor tvrdí, že kým dnes je miera približne 25 percent, päť rokov dozadu bola na 30 percentách. "Nič sa tu však nezmenilo. Ľudí, ktorých zámerne vyhodili z úradov práce, nikto nezamestnal. Len už nie sú súčasťou systému, tak sa vláda môže pochváliť lepšími číslami," myslí si. Zlepšenie neočakáva ani od pripravovanej novely.

Zamestnávateľské problémy pretrvajú
Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Michal Hošták tvrdí, že ak úrady práce ľudí skutočne vyhodia, nejaké percento z nich sa predsa len môže zamestnať. Okrem toho sa však obáva vyššieho výskytu čiernej práce. Ministerstvo práce podľa neho nerieši hlavný problém pracovného trhu, ktorým je práve nedostatok kvalifkovanej pracovnej sily. "Je veľmi malá pravdepodobnosť, že ľudia, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní, dokážu prejsť po tom, čo boli vyhodení z úradu práce do okamžitého pracovného pomeru. Týmto ľuďom budú neustále chýbať pracovné návyky," vysvetlil. Analytik INESS Róbert Chovanculiak si myslí, že vláda by mala skontrolovať reálne pracovné podmienky, ktoré vytvárajú zamestnávatelia na Slovensku. Tvrdí, že za posledné dva roky odišlo za prácou vyše 30-tisíc Slovákov. Podľa neho by si vláda mala lepšie posvietiť práve na tieto čísla a hľadať dôvody, prečo to tak je a riešenia, ako tomu predísť.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 19.8.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards