Slovenským dôchodcom penzie nestačia (Hospodárske noviny)

 Hospodárske noviny uverejnili 23.8.2016 článok o rastúcom trende pracujúcich penzistov s komentárom Radovana Ďuranu. 

Slovenským dôchodcom penzie nestačia (Hospodárske noviny)

 Poberajú dôchodok a popritom pracujú. Na Slovensku je takýchto penzistov čoraz viac. Oproti roku 2011 sa počet pracujúcich dôchodcov viac ako zdvojnásobil.

Majú na to právo
Slovenská legislatíva umožňuje penzistom pracovať a súbežne poberať dôchodok bez akýchkoľvek obmedzení. Ministerstvo práce dokonca odkazuje, že dôchodcovia si takto dokážu zlepšiť aj svoje budúce dôchodky. "Keď dôchodca vykonáva zárobkovú činnosť, zvýši sa dôchodok o sumu, ktorá sa vypočíta ako súčin polovice mzdových bodov a aktuálneho dôchodku," vysvetlil hovorca rezortu Michal Stuška.

Podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu si dôchodcovia na Slovensku privyrábajú najmä preto, lebo im ich dôchodky nestačia. Poukázať má na to aj fakt, že až 40 percent dôchodcov poberá plat, ktorý je nižší ako priemerný dôchodok v hodnote takmer 416 eur. Preto platí, že súčasní penzisti pracujú často až dovtedy, kým vládzu.
Rezort práce informuje, že dôchodcovia pracujú najčastejšie v školstve, administratíve či zdravotníctve. Odvolávajú sa však na staré štatistiky zo sčítavania obyvateľstva z roku 2011. Podľa analytika Michala Páleníka z Inštitútu zamestnanosti je najproblematickejšie školstvo. "Podiel učiteľov v dôchodkovom veku je približne osem percent. Najvyšší je v Bratislavskom kraji, kde je to takmer 15 percent," prezradil. Takéto zaťažovanie systému je podľa neho napríklad dôvodom nízkych učiteľských platov.

Zneužívanie systému
Páleník tvrdí, že pracujúci dôchodcovia sú často špekulanti. Odhaduje, že približne 50-tisíc zarábajúcich penzistov považuje svoj dôchodok za menšie prilepšenie k svojmu platu. "V takomto prípade môžeme hovoriť o zneužívaní sociálneho systému, ktorý je zbytočne zaťažovaný," povedal. Podľa neho by mali pri dôchodcoch platiť finančné stropy za prácu či rovnaké pravidlá ako pri mladistvých. To znamená, že by mohli pracovať maximálne 20 hodín týždenne. Páleník tiež podporuje španielsky systém, kde majú ľudia, ktorí odchádzajú do dôchodku, na výber, či chcú polovičný dôchodok a polovičný pracovný úväzok, alebo nulovú prácu a penziu v plnom rozsahu.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 23.8.2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards