Apple platí veľa daní

 Apple platí dane. Veľa daní. Firma Apple vyššiu efektívnu daňovú sadzbu, ako nejedna európska firmy. V roku 2015 dosiahla efektívna daňová sadzba Apple 26,4%, v roku 2014 (keď zanikla kontroverzná daňová dohoda s írskou vládou) 26,1% a rok pred tým to bolo 26,2%. Za rok 2015 Apple zložil daňovákom 19 miliárd dolárov.

Apple platí veľa daní

Pre porovnanie, náhodný výber: kozmetický gigant L'Oréal o „socialistického“ Francúzska mal v roku 2015 efektívnu daňovú sadzbu 25,9% (platil 1,2 miliardy eur), britský GlaxoSmithKline 20,5% (2,2 miliardy libier), paneurópsky Airbus 20% (670 miliónov eur). Samozrejme, nájdu sa aj firmy s vyššími sadzbami, napríklad nešťastník VW Group zaplatil 29,8% (2,8 miliardy), rakúsky OMV dokonca 34% 654 milónov). Ale nie je cieľom tohto komentára hľadať víťaza, marže a podmienky firiem sú prirodzene rozdielne. Cieľom je poukázať na to, že Apple platí, a nie centy. Pre ilustráciu, 19 miliárd dolárov je jeden slovenský štátny rozpočet. Alebo tri lietadlové lode triedy Nimitz. Len ich neplatí v Európe.

V spomínanej výročnej správe Apple nájdete vysvetlenie, prečo je efektívna sadzba 26,4% a nie amerických 35%. Preto, lebo časť ziskov Apple priradil do účtovnej kolónky, ktorú môžeme zhruba nazvať „nerozdelené zisky zo zahraničných operácií, určené na reinvestíciu mimo územia USA“. To sú práve tie (podľa amerických zákonov a írskych dohôd) nezdanené „írske“ miliardy, na ktoré si Európa brúsi zuby.

Geografická tvorba hodnoty je umelá fikcia vymyslená kvôli daniam. Má historický pôvod, keď bolo viac menej zrejmé, odkiaľ sú suroviny, a kde sú robotníci, ktorý produkt vyrábajú. Lenže hodnota a masívne zisky Apple mnohonásobne prevyšujú materiálové náklady telefónov. Hodnota Apple spočíva v aure, ktorú táto firma má a jej zákazníci sú ochotní za ňu platiť výrazne viac. V ktorej krajine však trhová hodnota značky vznikla? Nedá sa to nijak „vedecky“ určiť, takže vznikajú zúrivé úhybné účtovné manévre firiem a rovnako zúrivé daňové triky štátov, ktoré si chcú odhryznúť čo najväčší kus koláča.

Úprimne, považujem v tejto debate za podružné, či Apple bude mať sadzbu 26% alebo 23% alebo 29,78%. Nie je to ani o férovosti. Vo svete globálnych korporácii každý berie, čo mu štát ponúkne. Rozprávať by o tom vedeli európske banky, ktoré dostali štátnu pomoc v rádoch stoviek (!!) miliárd eur. Za dôležitejšie považujem dve veci. Prvú - pomaly sa zakrádajúcu fiškálnu harmonizáciu, ktorá využíva ohybné pravidlá o štátnej pomoci ako zadné dvierka.

Druhú: kedy budú mať verejné pokladnice dosť? Kedy povedia „už je to v poriadku, toto množstvo daňových príjmov nám stačí“ ? Obávam sa, že nikdy. Príjmy aj výdavky verejných financií v Európe neustále rastú (česť 2-3 výnimkám), no stále je vyhlásená lovecká sezóna na tých, ktorí produkujú hodnoty.

Hospodárske noviny, 12.9.2016

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards