Vláda schvaľuje budúcoročný rozpočet (Radio Expres)

Radovan Ďurana kritizoval laxnosť vlády pri zverejňovaní rozpočtu pred schválením v rozhovore na Rádiu Expres dňa 5.10.2016

Vláda schvaľuje budúcoročný rozpočet (Radio Expres)

 Výňatok:

Zuzana Gajdošíková, redaktorka:
"Ako aktuálny návrh rozpočtu vyzerá, zatiaľ známe nie je. Poznáme len návrh z augusta, ktorý očakáva príjmy štátu na úrovni takmer 14,5 miliardy eur, ale výdavky cez 16 miliárd. Analytik INESS Radovan Ďurana vládu kritizuje za to, že návrh doteraz nezverejnila."
Radovan Ďurana, analytik INESS:
"Vláda pristupuje k informáciám o rozpočtovom procese veľmi netransparentne, keďže ona o ňom dnes už chce rozhodnúť, pričom verejnosť ho nemala čas ani vidieť, nebol doteraz zverejnený."

Zuzana Gajdošíková:
"Podľa Ďuranu by mohol byť plánovaný deficit nižší ako 1,29 percenta, pretože daňové príjmy by mali byť v budúcom roku o 400 miliónov eur vyššie."
Radovan Ďurana:
"Ja by som očakával, že sa tento dodatočný daňový výnos prenesie do nižšieho deficitu, ale nestalo sa tak, čiže akoby tie dodatočné príjmy mali byť opäť utratené."

Zuzana Gajdošíková:
"Šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov Rastislav Machunka tvrdí, že strana v rozpočte by mohla byť nižšia, keďže rozpočet neovplyvnila žiadna neočakávaná živelná pohroma a navyše hospodársky rast bol veľmi dobrý.
Problémy s financiami tak môžu nastať o pár rokov."
Radovan Ďurana:
"Určite príde o niekoľko rokov, možno mesiacov už ďalšia kríza, kedy bude potrebné, aby sa stabilizovala ekonomika práve príjmami zo strany verejného sektora, a nebudú na to zdroje. Nebudú na to zdroje preto, pretože sme na to v dobrých časoch nedostatočne šetrili."

Zuzana Gajdošíková:
"Náš dlh narástol podľa opozičného poslanca za SaS Eugena Jurzycu od krízy o 70 percent, čo je neporovnateľné s eurozónou."

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards