Nezamestnanosť klesá, rozdiely zostávajú (HN)

 Radovan Ďurana poukázal na nevyhnutnosť minimalizácie regulácie trhu práce v zaostávajúcich okresoch pre Hospodárske noviny dňa 23.11.2016

Nezamestnanosť klesá, rozdiely zostávajú (HN)

 "Kto chce v Banskej Bystrici pracovať, prácu si nájde, len musí chcieť," konštatoval premiér Robert Fico. Potvrdzujú to aj dáta: nezamestnanosť v meste dosahuje necelých sedem percent. Napriek tomu sú na Slovensku regióny, kde na úradoch práce čaká armáda nezamestnaných. Napríklad 100 kilometrov vzdialená Rimavská Sobota hlási až 25-percentnú nezamestnanosť, podobne sú na tom aj Revúca či Rožňava.

Sťahovanie za prácou
Regionálne rozdiely sa pritom nedajú zotrieť za pár mesiacov, pripomína analytik INESS Radovan Ďurana. Mieru nezamestnanosti v regiónoch ovplyvňuje aj (ne)prítomnosť kvalifikovanej pracovnej sily, dostupná infraštruktúra či pripravenosť priemyselných parkov, zhodujú sa odborníci. No nielen to. Podľa hlavného analytika Sberbank Vladimíra Vaňa možno za rozdielmi v nezamestnanosti hľadať aj nedostatočnú mobilitu pracovnej sily. Súhlasí s ním tiež analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. "Na Slovensku je interná mobilita práce pomerne nízka, zatiaľ čo externá sa zdá najmä v pohraničných oblastiach vyššia," dopĺňa. V zahraničí dnes pracuje približne 165-tisíc Slovákov. Na našich úradoch práce je viac ako 200-tisíc ľudí. Nedostatočná mobilita môže súvisieť aj s tým, že v regiónoch, kde je ľahšie zamestnať sa, chýbajú na trhu nájomné byty, myslí si Vaňo.

Riešením sú investície
Slovensko trápi aj vysoká miera dlhodobo nezamestnaných. Štatistiky ukazujú, že až 63-tisíc ľudí je na úradoch práce viac ako jeden rok. "Dlhodobo nezamestnaní môžu tiež stratiť motiváciu na hľadanie práce, čo im následne znižuje šance zamestnať sa. Preto je dôležité pomáhať dlhodobo nezamestnaným udržiavať, prípadne obnoviť si pracovné schopnosti a návyky," hovorí Muchová. Riešením je podľa odborníkov nielen rekvalifikácia nezamestnaných, ale aj podpora miestneho podnikania. "Zaostávajúce okresy potrebujú čo najvyššiu voľnosť na pracovnom trhu a čo najmenej regulácií pre investujúcich podnikateľov," uzatvára Ďurana.


Lucia Vanková
Hospodárske noviny, 23.11.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards