Ako zisk desegregoval

Americký wrestling, balansujúci medzi športom a bláznivým divadelným predstavením, je dnes multimiliardovou televíznou zábavou. Nakoniec, aj najlepšie platený herec súčasnosti je bývalým profesionálnym wrestlerom.

Ako zisk desegregoval

Pred časmi televízie bol wrestling populárnou ľudovou zábavou najmä chudobnejších vrstiev amerického Juhu. Každý wrestler vo svojej kariére hrá buď kladnú postavu („face“), alebo zápornú postavu („heel“). Čím populárnejšiu postavu vybuduje, tým viac divákov na svoje zápasy pritiahne – a tým viac peňazí môže zapýtať od organizátorov. Pre popularitu wrestlera je však dôležité „hrať“ svoju postavu aj civilnom živote. Populárny záporák nemôže byť prichytený, ako vo voľnom čase kŕmi mačiatka v útulku.

Roscoe „Sputnik“ Monroe bol najslávnejším záporákom 40. a 50. rokov. Svoj imidž vybudoval tak trochu netradičným spôsobom – bol beloch a stýkal sa s černochmi. Nielenže také správanie bolo na americkom Juhu tých čias nevídané, bolo v mnohých aspektoch aj nelegálne. Sputnik (hanlivú prezývku, asociujúcu komunistu, mu dala nahnevaná postaršia pani) po zápasoch chodil do čiernych barov, kde rozdával vstupenky, a z ktorých ho neraz predviedli pred sudcu. Aby prilial olej do ohňa, najímal si čierneho právnika.

Jeho prudko rastúca popularita u Afroameričanov začala pôsobiť problémy organizátorom. Športové haly boli na Juhu striktne segregované a černosi mali prístup len na malé zastrčené balkóniky, ktoré kapacitne nestačili. Sputnik najskôr začal podplácať zamestnancov, aby nenápadne pustili do hlavného hľadiska aj Afroameričanov. Sputnik nakoniec odmietol vystúpiť, ak neboli dnu usadení aj jeho čierni fanúšikovia. Potenciál ušlých príjmov nakoniec organizátorov zlomil, Sputnik bol ako jediný wrestler schopný vypredať 10-tisícové domovské Ellis Auditorium v Memphise. To sa nakoniec stalo prvým neformálne desegregovaným verejným zhromaždiskom amerického Juhu.

Ako správny záporák, Sputnik trval na tom, že to robí len pre peniaze. Či to bolo naozaj tak, sa asi už nedozvieme. No ako poznamenal jeden komentátor, naháňaním zisku dosiahol to, že jediná farba, ktorá organizátorov zápasov nakoniec zaujímala, bola zelená.

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards