Bitcoin zachraňuje životy

Nie je žiadnym tajomstvom, že ekonomika vo Venezuele sa rozpadá. Regály sú prázdne a ľudia hladujú. Pred nejakým časom obleteli svet správy o tom, ako ľudia vtrhli do ZOO, kde hľadali niečo pod zub. Ak ste vo Venezuele sociálny prípad, štát vám pošle šek na 9 dolárov mesačne. Jednoducho situácia je zúfalá.

Bitcoin zachraňuje životy

Ekonomika takýmto spôsobom neskolabuje len tak. Vo veľkej miere jej pomohli reformy politikov, ktorí vo Venezuele zaviedli asi všetko, čoho by sa mali politici strániť. Na ekonomické problémy zareagovali bojom proti podnikateľom, cenovými reguláciami a tlačením peňazí. Výsledkom je nedostatok všetkého – od toaletného papiera, cez potraviny až po elektroniku. Venezuelský bolívar sa prepadol a dnes za jeden dolár oficiálne dostanete 662 bolívarov, pričom na čiernom trhu je to až vyše 3000. Občania Venezuely sa tak stali rukojemníci vo vlastnej mene, ktorá im každým rokom cez infláciu odkrajuje cválajúcu rýchlosťou stovky percent z ich úspor.

Ľudia sú však vynaliezaví a keď čelia problém nevyhodia len rukami do vzduchu, ale začnú hladať priestor na zlepšenie svojej situácie. Tým šikovným sa vo Venezuele podarilo obrátiť socializmus sám proti sebe. Z cenovej regulácie spravili svoju výhodu. Štát totižto reguluje aj ceny elektrickej energie. Tá je vo Venezuele prakticky voľný statok. Každý si jej môže dopriať, koľko sa mu ráči. Ak teda práve nepribieha výpadok dodávok – či už plánovaný alebo neplánovaný. A práve túto dostupnosť elektrickej energie začínajú využívať  venezuelskí „ťažiari“ bitcoinu.

Ťažiari bitcoinu vo Venezuele sú tak klasickými podnikateľmi, ktorí nakupujú „podhodnotenú“ komoditu – elektrinu a premieňajú ju na vyššie hodnotenú „komoditu“ Bitcoin. Bitcoin je v skratke decentralizovaná mena, ktorá pre svoje fungovanie využíva ochotu jej používateľov riešiť zložité a na elektrickú energiu náročné matematické „hádanky“, za čo ich sieť odmeňuje Bitcoinami. Výhodou samotného Bitcoinu je, že si ho môžete podať s človekom na opačnej strane planéty, bez toho aby ste sa stretli a bez toho, aby ste do toho museli zapojiť tretiu stranu ako napr. banku alebo (a to je pre Venezuelčanov najdôležitejšie) štát. Inými slovami, sú to neznárodnené peniaze.

A vďaka tomu si časť Venezuelčanov môže dovoliť kúpiť základné potraviny, lieky, mydlá, elektroniku a spraviť si život aspoň trochu znesiteľným. Bitcoiny majú pre Venezuelčanov aj ďalšiu výhodu – nie je nutné ich fyzicky držať. To je dôležité v krajine, v ktorej rapídne rastie kriminalita a vychádzať vonku po ôsmej hodine sa nikomu neodporúča. Zlodeji špecializujúci sa na zväzky dolárových bankoviek nemajú šancu v prípade Bitcoinov.

Na prenesenie „vyťaženej produkcie“ z kybernetického priestoru do reálneho sveta slúžia špeciálne burzy. Jednou z nich je napr. venezuelská burza SurBitcoin. Vďaka nej si môžete zmeniť bitcoiny na bolivare a tie zas na doláre, alebo naopak. Dnes sa na tejto lokálnej burze odohrá približne 1 200 transakcií denne. Ide tak v zásade ešte o malý fenomén, ktorý sa však stále rozrastá. 

To je dobre vidieť aj na zvýšenej aktivite vlády a polície pri prenasledovaní ťažiarov. Minulý rok polícia zatkla zamestnanca spomínanej burzy a obvinila ho z prania špinavých peňazí a daňových podvodov. Dnes je síce na slobode, ale nemôže opustiť krajinu a čaká ho súd. Vláda tak v budúcnosti môže relatívne ľahko zastaviť fungovanie tejto burzy, ktorá je priamo napojená na miestne banky vo Venezuele. To by však bitcoin samozrejme nezastavilo. Len by do siete vzťahov musel vstúpiť ďalší prostredník (napr. populárny LocalBitcoins), prostredníctvom ktorého je možné pokračovať v výmene medzi ľuďmi. Tento krát už bez asistencie miestnych bánk a možnosti štátu zasiahnúť.

Toto však nie je jediný spôsob ako môžu Venezuelčania využívať svoje naťažené bitcoiny. Keďže v krajine je nedostatok prakticky všetkého, množstvo ťažiarov využíva bitcoiny na zahraničné nákupy. Najčastejšie sa to deje tak, že jedlo, hygienické potreby či elektroniku objednávajú priamo z USA cez služby Amazonu. To by bolo bez bitcoinu nemožné, keďže ich domácu menu už prakticky nikto neakceptuje. Ani s Bitcoinami to však nie je také jednoduché, Amazon ich totižto neakceptuje. Venezuelčania tak musia kupovať „darčekové karty“ Amazonu cez špecializovaný web eGifter. A za tie si následne nakúpia čo potrebujú.

 

Nové technológie tak spolu s vynaliezavosťou ľudí pomáhajú riešiť problémy, ktoré má na svedomí zlyhávajúci štát. Už sme písali o tom, ako si ľudia cez crowdfunding poskytujú verejné statky tam, kde verejný sektor nestíha. Alebo o tom, ako zdieľaná ekonomika poukazuje a nahrádza zastarané verejné regulácie, ktoré len brzdia dobrovoľnú spoluprácu. Najnovšie Bitcoin pomáha ľudom v krajine, kde štát svojou politikou rozvrátil hospodárstvo a znehodnotil ich menu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards