Komu vadí 500-eurovka

Minule mi rukami prešiel Bin Ládin - tak vraj prezývajú 500-eurovú bankovku v šedej ekonomike. To potom švajčiarska tisícfrankovka s hodnotou približne 900 eur musí byť rovno Satan.

Komu vadí 500-eurovka

,,To vám nezoberiem," odvrkla predavačka vo večierke, a do čerta ma s Ládinom poslali aj v stánku pri zastávke. Nakoniec som ju ,,zlikvidnil" pri nákupe benzínu. Napriek ich nižšej likvidite mám veľké bankovky rád.Predstavujú pre mňa nástroj finančnej sebaobrany pred negatívnymi úrokmi v banke. Dávajú mi totiž možnosť ísť do banky a úspory si odniesť nebadane domov, napríklad v kabáte. Ako hasičský prístroj - ste radi, že niekde je, aj keď ho práve nepotrebujete.

Minulý týždeň však ECB rozhodla, že ku koncu roka 2018 skončí s produkciou 500-eurovej bankovky (už existujúce bankovky zostanú v platnosti). Udaným dôvodom je boj proti kriminalite. Ale to znie podivne. Nemci mali pred zavedením eura 1 000-markovú bankovku (čo bolo okolo 510 eur) a určite nepatrili medzi krajiny, ktoré najviac trápili kriminálnici. Nefunguje polícia? Riešme to. Bojovať proti kriminalite rušením bankoviek je podobné, ako keby sme bojovali proti vraždám zákazom používania najčastejšej vražednej zbrane, teda noža. Aj Švajčiari napriek existencii tisícfrankovky celkom úspešne zatvárajú gaunerov a popritom stíhajú riešiť aj kradnutie našich politikov.

,,Keď ide do tuhého, musíte klamať," vysvetlil kedysi terajší prezident Európskej komisie. Bude tak aj v tomto prípade. Záporné úroky môžu motivovať na obrovské výbery hotovosti, mimo diktátu centrálnej banky. Zrušenie päťstoeurovky to má sťažiť. Milión v päťstoeurovkách váži menej než 2,5 kila a zmestí sa do malej taštičky. V stovkách je to však 12kilový, 15-litrový kufor. Viem, ani u mňa nie je limitujúcim faktorom pre uloženie úspor v bankovkách veľkosť bytu, ale pre banky so stovkami miliárd eur nadbytočných rezerv už áno. Dnes za každú miliardu rezerv, ktorú držia na účte v centrálnej banke, platia na zápornom úroku 4 milióny eur ročne. Ak by ich zmenili na hotovosť a uložili do stráženého trezoru za menej, ušetria. A ak to spravia v päťstoeurovkách, potrebujú na to takmer o 80 percent menší trezor, než pri stovkách. O tom, že by peniaze z centrálnej banky naozaj vybrali a napchali ich kdesi do stráženého skladu v alpskom kopci, si vraj banky šuškajú už dnes. No zatiaľ si nik nechce nakresliť na čelo terč robením priekov štátnemu regulátorovi.

Ak však príde ešte pár posunov úrokov hlbšie pod nulu, za tie peniaze to už niekto riskne. A presne toho sa centrálne banky boja. No nejde len o banky.

Napriek tomu, že bežný človek tie bankovky nepoužíva, ešte pár divokých experimentov centrálnych bankárov a zídu sa aj nám. Päťstoeurovky tvoria takmer tretinu hodnoty všetkých vydaných eurobankoviek a sú na druhom mieste za päťdesiatkami. Zrušiť svojim zákazníkom produkciu druhej najdôležitejšej bankovky, to si môže beztrestne dovoliť len štátny monopol.

.týždeň, 15.5.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards