Slovensko má najnižšiu finančnú stratu v histórii: Premiér sľubuje zmeny, Slováci by to mali pocítiť na platoch! (Nový Čas)

 Denník Nový Čas publikoval 26.4.2017 článok o najnižšom deficite v histórií SR, ktorý komentoval Radovan Ďurana

Slovensko má najnižšiu finančnú stratu v histórii: Premiér sľubuje zmeny, Slováci by to mali pocítiť na platoch!  (Nový Čas)

Štátu sa podarilo v minulom roku lepšie hospodáriť s našimi financiami, dokázal "ukočírovať" a znížiť výdavky a, naopak, navýšiť príjmy.

Z ekonomického hľadiska to znamená, že Slovensko má najnižší deficit v histórii. Ako sa však tento nečakaný úspech šéfa rezortu financií Petra Kažimíra (48) prejaví v peňaženkách a vo výdavkoch bežných Slovákov?

Deficit sa Kažimírovi za minulý rok podarilo znížiť na 1,68 percenta. "Slová nasledujú činy a dnešné čísla to potvrdzujú. Dnes prepisujeme históriu. Dosiahnutý výsledok znamená pokorenie doposiaľ najnižšieho deficitu v dejinách Slovenska z roku 2007," pochválil sa minister financií svojimi výsledkami. Podľa ekonóma z J&T Banky Stanislava Pánisa nie je hodnota slovenského deficitu náhoda.

Otvoriť galériu

"Pod tieto čísla sa podpísal fakt, že v minulom roku sme nečerpali toľko eurofondov. Eurofondy sú financované čiastočne zo štátneho rozpočtu a z eurofondov sa minulo minimum, preto to spôsobilo, že je deficit najnižší v histórii," skonštatoval Pánis. Analytik z INESS-u Radovan Ďurana upozorňuje, že dôležité je to, že deficit nerastie, čo by znamenalo zvyšovanie daní. Premiér Robert Fico tvrdí, že vláda už pripravuje opatrenia, ktoré pozitívne pocítia bežní ľudia. "Pôjde o niekoľko konkrétnych opatrení, ktoré sa týkajú Zákonníka prace, zvýšia sa príplatky za nočnú prácu či príplatky za víkendy," konkretizoval s tým, že opäť sa zrejme zvýši minimálna mzda.

Čo je deficit?

Deficit verejných financií je v praxi rozdiel, o ktorý výdavky verejnej správy prevyšujú zisky v pomere k HDP.

Vyššia mzda aj nižšie dane

Radovan Ďurana, ekonomický analytik INESS

Otvoriť galériu

- Ak by deficit klesal rýchlejšie, to znamená, že vláda by škrtala neefektívne výdavky, mohlo by dôjsť k zníženiu daní, čo by občania priamo pocítili vo vyššej čistej mzde. Tým, že vláda prestala prijímať opatrenia na zvyšovanie efektivity verejnej správy, rast čistých príjmov bude pomalší. Vláde hrá do karát rastúca ekonomika, ktorá sama napĺňa štátne pokladnice. No napriek tomu vláda neváha napr. zvyšovať odvody vyššie príjmových zamestnancov. Ostáva len dúfať, že znižovanie deficitu bude rýchlejšie a v budúcnosti dôjde aj k znižovanie daní.

Otvoriť galériu

Foto:

Predseda vlády sľubuje zmeny. Zdroj - tasr

Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že dobré hospodárenie štátu pocítia aj bežní ľudía. Zdroj - Marián Peiger

Radovan Ďurana, analytik Iness. Zdroj - Maroš Herc

Vývoj deficitu Slovenska Zdroj - anc

pkn
Nový Čas, 26.4.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards