Fico pridáva zamestnancom, zaplatia to firmy. Pozrite sa, aké výhody majú ľudia získať (Sme)

 Radovan Ďurana kritizoval 28.4.2017 vládne návrhy na zákonné zvýšenie ceny práce počas nočných hodín v článku denníka Sme

Fico pridáva zamestnancom, zaplatia to firmy. Pozrite sa, aké výhody majú ľudia získať (Sme)

 Príplatky za cestovanie za prácou či vyššia minimálna mzda.

BRATISLAVA. Ekonomike Slovenska sa darí. Preto sa vláda rozhodla, že chce, aby sa tieto výsledky pretavili do lepšej životnej úrovne ľudí.

Premiér Robert Fico a minister práce Ján Richter na tlačovej konferencii ohlásili zmeny, ktoré chcú urobiť v Zákonníku práce. Predstavili zatiaľ len koncept zmien, konkrétne parametre povedia 1. mája - na Sviatok práce.

Zmeny by sa nemali zásadne dotknúť štátneho rozpočtu, len rozpočtu firiem, tvrdí Fico.

Analytik INESS Radovan Ďurana hovorí, že politici si radi nechávajú zalepiť oči poklesom nezamestnanosti či rastom miezd, ale ignorujú fakt, že ak príde pád, tak práve v dôsledku takýchto zmien, aké Fico ohlásil, bude omnoho tvrdší.

"Nevedia, čo bude o rok. Trhy sú napäté, politická situácia vo svete neistá, ale oni majú pocit, že keď ekonomika rastie dva roky, bude rásť do konca života. Tak to nie je," dodáva Ďurana.

1. Vyššie odmeňovanie za prácu v noci

Vláda chce, aby ľudia za prácu v noci dostávali vyššie príplatky ako dnes.

O koľko presne, povie až 1.mája, tak ako to pôvodne ohlasovala.

"Až 240-tisíc ľudí pracuje na Slovensku počas noci, čo je v EÚ vzhľadom na počet obyvateľov najviac," tvrdí Richter. Dodáva, že ekonomická situácia zamestnávateľov je v súčanosti veľmi dobrá, a preto sa vláda rozhodla pristúpiť ku štedrejšiemu odmeňovaniu ľudí, ktorí prídu do práce o desiatej večer a skončia o šiestej ráno.

V súčasnosti má zamestnanec nárok na príplatok za nočnú prácu vo výške 20 percent minimálnych mzdových nárokov. Za každú odpracovanú hodinu v noci má tak nárok na príplatok vo výške 0,50 eura, upozorňuje Richter.

Pri všetkých opatreniach je podľa Ďuranu dôležité to, ako presne budú nastavené. Ak by však príplatok za prácu v noci stúpol z dnešných 20 percent minimálnych mzdových nárokov na 30 percent, bol by to podľa neho problém. "Znamenal by veľký rast nákladov pre zamestnávateľov."

2. Minimálna mzda porastie rýchlejšie

"Budeme trvať na výraznejšom náraste minimálnej mzdy. Bolo by ideálne, ak by dosahovala až 60 percent z priemerného zárobku. Asi to nedokážeme už v roku 2018, ale chceme, aby bol rast veľmi dynamický a už v budúcom roku sme sa veľmi priblížili k sume 500 eur," konštatuje Fico.

"

Budeme trvať na výraznejšom náraste minimálnej mzdy.

"Robert Fico

Minimálna mzda na Slovensku Pre tento rok je minimálna mzda 435 eur mesačne. vlani bola na úrovni 405 eur mesačne.

Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský hovorí, že s takýmto politickým zvyšovaním minimálnej mzdy nemôže súhlasiť. Tvrdí, že rast mzdy by mal byť naviazaný na iné ukazovatele ekonomiky, ako sú napríklad priemerná mzda, inflácia, produktivita práce.

"Politické zvyšovanie minimálnej mzdy má ničivé dôsledky na ekonomicky slabé regióny a niektoré odvetvia, kde hrozí prepúšťanie, krach malých firiem, presun do čiernej ekonomiky a úpadok slabých regiónov. Vláda postupuje pokrytecky, keď trpí, že v štátnom a verejnom sektore sa nevypláca ani minimálna mzda, ale súkromné podniky núti vyplácať ju čoraz vyššiu," dodáva Kremský.

3. Odmeny za prácu v sobotu a nedeľu

Dnes podľa Fica neexistujú žiadne ustanovenia, ktoré by zvýhodňovali prácu v sobotu či v nedeľu. Príplatky ľudia dostávajú len za prácu vo sviatok, čo podľa neho nie je fér. Vláda chce preto predstaviť príplatky aj za prácu cez víkend.

"Ak sú v štátny sviatok ľudia doma a ide im normálne plat, ten kto ide cez štátny sviatok do práce, mal by dostať dvakrát toľko. A to sa týka aj soboty a nedele. Nie sme v žiadnej krízovej situácii. Dajme ľudom najavo, že si ich prácu počas víkendu vážime," povedal premiér.

Hovorca žilinskej automobilky KIA Jozef Bačé hovorí, že ich firmy by sa zmeny nemali nejako výrazne dotknúť. Príplatky za prácu v noci či za prácu cez víkend už dnes ľuďom dávajú nad rámec zákona. "Samozrejme, závisí to od konkrétnych parametrov, ktoré vláda nastaví," dodáva.

4. Cestovanie za prácou sa odmení

Na Slovensku je v súčasnosti podľa Fica mobilita za prácou veľmi nízka. Ľudia sú naviazaní na prostredie, v ktorom žijú, a ťažko si vedia predstaviť, že by opustili svoje mesto.

"Chceme rešpektovať toto slovenské špecifikum, ale chceme tiež preto podporovať ľudí, ktorí sú ochotní cestovať za prácou aj viac ako 50 či 70 kilometrov," vysvetľuje Fico.

Preto chce vláda nastaviť v Zákonníku práce istý počet kilometrov, pri ktorých prekročení bude mať zamestnanec od firmy nárok na istú kompenzáciu.

Koľkých firiem a ako veľmi sa to dotkne, nie je v súčasnosti možné povedať. Napríklad automobilka KIA v súčasnosti zabezpečuje priamu autobusovú dopravu v rámci Žilinského kraja. Tých pár zamestnancov, ktorí dochádzajú zo vzdialenosti väčšej ako sto kilometrov, dostáva počas 6 mesiacov príspevok 75 eur.

Pri zavedení príspevku je však podľa Kremského dôležité, aby si aj štát a samosprávne kraje splnili svoje úlohy, aby reálne fungovala verejná doprava, aby sa zamestnanci dostali do práce a z práce aj skoro ráno a neskoro večer.

Rovnako Volkswagen má svoju vlastnú zmluvnú dopravu s príspevkom, ktorú využíva približne osemtisíc zamestnancov. "Ako jeden z najväčších zamestnávateľov, investorov a exportérov v krajine vidíme riziko v neúmernom zvyšovaní personálnych nákladov, ktoré môže mať negatívny vplyv na konkurencieschopnosť firiem a tým priamo ohroziť stabilitu pracovných miest na Slovensku," dodáva Lucia Kovarovič Makayová, hovorkyňa Volkswagen Slovakia.

Michaela Kušnírová
Sme, 28.4.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards