Slovensko: Kto? Koľko? Ako? (TV JOJ)

Róbert Chovanculiak 3.5.2017 komentoval pre TV JOJ  návrh strany Most- Híd na zníženie daňovo-odvodového zataženie určitej skupiny zamestnancov

Slovensko: Kto? Koľko? Ako?  (TV JOJ)

Výňatok:

Ivan Švejna: "U nás je vyše 20, 25 tisíc predčasných dôchodcov a predčasný dôchodca si nemôže privyrobiť legálne ani 1 eur. Ten systém je nastavený tak, že pokiaľ začne odvádzať, tak sa mu pozastaví predčasný dôchodok."

Dana Strculová: "Problém však môže byť v peniazoch. Na rozdiel od navrhovaných zmien, ktoré včera slávnostne vo sviatok práce predstavil premiér Fico, tieto náklady neležia na pleciach zamestnávateľov, ale štátu. Pri veľmi hrubom odhade hovoríme o nižšom výbere dane z príjmu asi o 320 miliónov eur a o ďalších 10 miliónov príde Sociálna poisťovňa.

(text v obraze)

160 eur x cca 300 tis. pracujúcich ==> 320 000 000 eur

10 000 000 eur Sociálna poisťovňa .... odvody dôchodcov

Podľa ekonomického analytika je to však zatiaľ naj rozumnejšie riešenie."

Robert Chovanculiak, analytik INESS (telefonát): "Tento rok bude mať vláda k dispozícii o 1 miliardu viacej ako plánovala ešte minulý rok. Verejným financiám sa darí. Tento návrh Mostu-Híd je jeden z takých lepších návrhov ako by to mohli pocítiť naozaj skutočne tí ľudia, ktorí to potrebujú, teda povedzme zamestnanci."

Dana Strculová: "Rokovania o všetkých troch návrhoch koaličného trojlístka sa pravdepodobne začnú už v najbližších dňoch. Pre zamestnancov by pochopiteľne bolo najvýhodnejšie, ak by prešli úplne všetky.

(text v obraze)

SNS - 13.-ty plat

Smer-SD - príplatok za nočnú smenu 20 % ==> 50 %

- zvyšovanie minimálnej mzdy

Most-Híd - zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane
- zrušenie odvodov pre dôchodcov

Politici si však musia najskôr dobre zrátať, koľko sú ochotní dať zo svojho a brániť sa určite budú aj zamestnávatelia, ktorým sa jednostranné zaťaženie nepáči."

Béla Bugár: "Áno, tie rokovačky nebudú jednoduché, lebo stále dávať povedzme na plecia zamestnávateľom povedzme nejakú tú ťarchu samozrejme do určitej doby sa dá, ale môže to pribrzdiť napríklad aj ekonomiku."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards