Mackrel

Rekordné trhy. Americké akcie majú za sebou ďalší dobrý týždeň. Indexy S&P 500 a NASDAQ mierne posunuli svoje historické maximá. Euro po presiahnutí hranice 1,10 začiatkom týždňa kleslo až na 1,088 dolára.

Mackrel

Ďalšie rekordy dosahuje aj bitcoin. Stojí už 1850 amerických dolárov (1700 eur). To je o 1600 dolárov viac než pred rokom.

Zlato a striebro
Nie všetkým alternatívam k zlým peniazom sa darí. Zlato od mojich menín (24.4.) spolu so striebrom vytrvalo klesá.

Vzácnym kovom, ktoré sú poistením proti zaváhaniam zlých peňazí, nepomohli francúzske voľby. Tie dopadli pre euro najlepšie, ako bolo možné. Časť opatrných európskych investorov, ktorí sa zlatom poistili proti dobrodružným nápadom Le Pennovej, zrejme predáva.

To nebude jediný dôvod. Zlato zvykne citlivo reagovať na vývoj reálnych úrokov. Čím sú vyššie, tým drahšie je držať kovy oproti alternatívam nesúcim úroky. Napriek tom, že krátke reálne úroky sú stále negatívne, posledný mesiac sa trend ich ďalšieho poklesu otočil a mierne stúpli. Okrem rastúceho základného úroku za to môže aj prekvapivé spomalenie cenovej inflácie.

Ak by pri cenovej inflácii nešlo len o krátky oddych ale návrat deflačných tlakov, nadšenie pre vzácne kovy sa bude u väčšinového investora hľadať ťažšie. Cena zlata tak môže stratiť dôležitý impulz pre rast.

Francúzska nádej

Už som spomínal, že cez víkend vyhral podľa očakávaní Emmanuel Macron. Predvolebné sľuby sa mnohokrát neoplatí čítať, nieto tesať do kameňa. Pohľad do Macronových plánov ale môže pomôcť lepšie nahliadnuť do stratégie prezidenta jednej z dvoch kľúčových krajín našej únie.

Budú si rozumieť s Angelou? To je dnes pre Európu kľúčová otázka.

Merkel, ktorá prežila Sarkozyho aj Hollandeho má opäť nakročené k znovuzvoleniu. Prípadná kompatibilita dua Macron/Merkel (predtým Merkozy, Merkollande teraz Mackrel?) a ich spoločná akcia môžu zmeniť Európsku úniu a eurozónu zásadným spôsobom. V dobrom i v zlom.

Existujú náznaky, že by im to mohlo klapať. Merkelovej sa Macronov plán znižovania verejných výdavkov a reforiem páči, no tiež chce okrem sľubov aj nejaké dôkazy.


Zdroj: https://twitter.com/JackPosobiec

Vo Francúzsku je čo reformovať. Napriek dobrým časom krajina trpí vysokou nezamestnanosťou. To súvisí s preregulovaným pracovným trhom a vysokými daňami.


Do krajiny sa investori nehrnú, ani keď ich o to prosí francúzsky prezident v televízii. Okrem problémov s podnikateľským prostredím má krajina chronický problém s deficitmi. Verejné výdavky jednoducho nevie napasovať na vybrané dane a odvody. Francúzsko vytrvalo ignoruje dohodnuté fiškálne obmedzenia v eurozóne. Nech sa volajú Pakt stability a rastu, Fiškálny kompakt, Six-pack či Tupac.

V poslednom odhade Európskej komisie došlo opäť k navýšeniu odhadovaných deficitov verejných financií Francúzska v roku 2017 a 2018. Kým tento rok to majú dať ešte na hraničné 3 %, budúci to má byť opäť 3,2 %. Teda za predpokladu, že dobré časy budú v Európe pokračovať.

Zmení to Macron? Keďže krajina na dlh míňa aj z našej meny, určite držím palce. Pri budovaní fungujúcej eurozóny by som sa na to ale nespoliehal.

Svet okolo Francúzska
Európsky komisár pre migráciu Dimitris Avramopulos v Pekingu požiadal Čínu, aby pomohla zastaviť obchod s nafukovacími člnmi, ktoré používajú prevádzači v Stredozemnom mori. Vyrábajú sa vraj v Číne. Najprv som dúfal, že ide o Fake News. Správa ale pochádza z ČTK. Zdá sa, že nám komisár robí hanbu u Číňanov ekonomicky nezmyselnými výrokmi naozaj. Snaha riešiť migračnú krízu obmedzovaním ponuky nafukovacích člnov odhaľuje neschopnosť a nekompetentnosť vrcholných funkcionárov EÚ.

Oficiálna nezamestnanosť v USA už dosiahla 4,4 %, čo je minimum z predchádzajúceho cyklu dosiahnutého v roku 2006. Ak pripočítame aj zamestnaných na čiastočný úväzok z ekonomických dôvodov, potom nezamestnanosť toto dno stále nedosiahla.

Zaujímavým faktom je, že v týchto amerických „dobrých časoch“ súkromný sektor extrémne málo investuje. Hrubé investície v USA sú dnes dokonca nižšie než spotreba fixného kapitálu, teda odpisy.

Zdroj: www.ecpofi.com

Buď sa produkčná kapacita USA napriek „dobrým časom“ zmenšuje alebo v dobe Novej ekonomiky už fixný kapitála netreba. Vyberte si.

Tento text je ekonomickou časťou mailového týždenníka "Zlé peniaze,
dobrý život" Juraja Karpiša. Na jeho odber sa možno prihlásiť tu
www.jurajkarpis.com

 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards